Putin zatwierdził skład Rady Państwa

Prezydent Rosji Władimir Putin zaakceptował skład organu, który zyskał umocowanie prawne w ramach niedawnej reformy konstytucyjnej.

Podpisany przez Putina dekret ustalający skład Rady Państwa został w poniedziałek opublikowany na oficjalnym portalu informacji prawnej, a więc wszedł w życie. Zgodnie z nim szefem organu, który został osadzony w porządku prawnym Federacji Rosyjskiej został jej prezydent. W skład Rady Państwa weszło jeszcze 43 urzędników.

W składzie Rady znaleźli się czołowi pracownicy ośrodka prezydenckiego z szefem Administracji Prezydenta Antonem Wajno i jego pierwszym zastępcą Siergiejem Kirijenką na czele. Mają zajmować się przedstawianiem koncepcji koordynacji działania różnych organów władz. Z kolei asystent prezydent Igor Lewityn będzie sekretarzem Rady Państwa.

W skład organu weszli także przedstawiciele prezydenta odpowiednio: na Dalekim Wschodzie – Jurij Trutniow, w Północno-Zachodnim Okręgu Federalnym – Aleksandr Gucan, w Syberyjskim Okręgu Federalnym – Siergiej Mieniajło, w Południowym Okręgu Federalny – Władimir Ustinow, w Północno-Kaukaskim Okręgu Federalnym – Jurij Czajka, w Uralskim Okręgu Federalnym – Igor Szczegołow.

W Radzie znaleźli się też przedstawiciele partii parlamentarnych: szef frakcji parlamentarnej Jednej Rosji – Siergiej Niewierow, przewodniczący Sprawiedliwej Rosji – Siergiej Mironow, przewodniczący Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej – Giennadij Ziuganow, przewodniczący Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji – Władimir Żyrinowski.

Obok nich w radzie zasiądzie przewodniczący Federacji Niezależnych Związków Zawodowych Rosji Jurij Szmakow oraz przewodniczący Rosyjskiego Związku Przemysłowców i Przedsiębiorców Aleksandr Szochin.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dodatkowo w radzie znajdą się też gubernatorzy niektórych regionów: obwodu samarskiego, kaliningradzkiego, kirowskiego, moskiewskiego, iwanowskiego, tułskiego, irkuckiego, sachalińskiej, jarosławskiego, tiumeńskiego, nowogrodzkiego, niżnonowogrodzkiego, magadańskiego, orenburskiego, kurskiego, czelabińskiego, nowosybirskiego, kiemierowskiego, archangielskiego, Kraju Nadmorskiego, Kraju Ałtajskiego, Republiki Tatarstanu, Republiki Karaczajo-Czerkiesji, Republiki Komi, Republiki Buriacji, miast Moskwy i Sewastopola. Każdy z nich obejmie przewodnictwo komisji odpowiedzialnej za pewien obszar merytoryczny działalności państwa.

Rada Państwa powstała w Rosji jeszcze w 1991 r. jednak organ ten nie był wspomniany w rosyjskiej konstytucji z 1993 r. Został w niej osadzonych dopiero na skutek tegorocznej nowelizacji ustawy zasadniczej przeforsowanej przez Kreml. Część komentatorów uważało, że Rada Państwa ma stworzyć dla Putina formułę dalszego sprawowania władzy po zakończeniu ostatniej kadencji prezydenckiej. Jednak obecnie ciało to określone jest jako koordynacyjne i doradcze.

ria.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply