Putin spotka się z Kim Dzong Unem

Jeszcze w tym roku dojdzie do spotkania Kim Dzong Una z przywódcą Rosji.

Prezydent Rosji Władimir Putin spotka się w tym roku z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem – podała w piątek północnokoreańska agencja KCNA. Kreml potwierdził te doniesienia. Do uzgodnienia spotkania doszło podczas wizyty Siergieja Ławrowa w Korei Północnej.

KCNA poinformowała, ze Rosja i Korea Północna uzgodniły, że Putin i Kim spotkają się z okazji obchodów 70. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między oboma krajami. Do ustaleń doszło podczas czwartkowej wizyty ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa w Korei Północnej. Szef rosyjskiej dyplomacji rozmawiał w Pjongjangu z Kim Dzong Unem i zaprosił go do złożenia wizyty w Rosji. Była to pierwsza wizyta szefa rosyjskiej dyplomacji w KRLD od 2009 roku.

Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow potwierdził w piątek, że do takich ustaleń doszło. Według niego szczegóły i termin spotkania Putin-Kim będą dopiero ustalane. Zaprzeczył jednak, że politycy spotkają się na początku czerwca w Pekinie.

PAP zwróciła uwagę, że ustalenia o szczycie Putin-Kim poczyniono na dwa tygodnie przed możliwym spotkaniem prezydenta USA Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem w Singapurze.

Przypomnijmy, że delegacja północnokoreańska przebywająca w USA, na czele której stoi były szef wywiadu północnokoreańskiego Kim Dzong Czol, uda się piątek się do Waszyngtonu, aby przekazać list od Kim Dzong Una skierowany do Donalda Trumpa. Kim Dzong Czol jest najwyższym reprezentantem Korei Północnej, który odwiedzi Stany Zjednoczone od 2000 roku, kiedy to wicemarszałek Jo Myŏng Rok spotkał się z ówczesnym prezydentem Billem Clintonem.

Kresy.pl / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply