Rosyjski prezydent wystąpił na forum Międzynarodowego Klubu Wałdajskiego. Dyskutując z przywódcami kilku innych znaczących państw Putin mówił o efektach rosyjskich działań w Syrii.

W dyskusji podsumowującej XVI sesję Międzynarodowego Klubu Wałdajskiego, Putin wystąpił obok prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa, króla Jordanii Abdullaha II, prezydenta Kazachstanu Kasyma-Żomarta Tokajewa i prezydenta Filipina, Rodrigo Duterte. Rosyjski prezydent podkreślił, że działania rosyjskiej armii w Syrii doprowadziły do zwalczenia zagrożenia terrorystycznego oraz znacznie obniżyły intensywność konfliktu w tym państwie.

„W łączności z naszymi partnerami w formacie astańskim, ze wsparciem ONZ, udało nam się uruchomić wewnątrzsyryjski proces polityczny i ustanowić bliskie kontakty robocze z Iranem, Turcją, Izraelem, Arabią Saudyjską, Jordanią i innymi państwami Bliskiego Wschodu, a także ze Stanami Zjednoczonymi” – słowa rosyjskiego prezydenta cytuje za agencją Reutera portal Middle East Monitor. Putin twierdził, że działania podejmowane przez Rosję były koordynowane z innymi aktorami międzynarodowymi i odbywały się z poszanowaniem suwerenności Syrii.

Tymczasem portal Al Masdar News podał we wtorek informację o kolejnych nalotach przeprowadzonych przez rosyjskie lotnictwo w Syrii. Tym razem celem były pozycje islamistycznych ugrupowań w północnej-wschodniej części prowincji Latakia. Prowincja ta ma kluczowe znaczenie dla władz Syrii ale też dla Rosjan. To właśnie na jej wybrzeżu znajduje się rosyjska baza morska w Tartusie. Latakia to także główny teren zamieszkania alawitów – odłamu szyitów z którego wywodzi się syryjski prezydent Baszar al-Asad, w którym znajduje on największe poparcie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5424.39 PLN    (24.65%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według Al Masdar News rosyjskie samoloty przy wsparciu samolotów i śmigłowców syryjskich przeprowadziły bombardowania pozycji dżihadystów z organizacji Tahrir asz-Szam i Turkiestańskiej Partii Islamistycznej w rejonie miejscowości Kabani. Według portalu naloty przygotowuje natarcie sił lądowych. Islamiści stawiają jednak zacięty opór, co wymusiło na syryjskim dowództwie przerzucenie na ten front sił specjalnych.

Czytaj także: Syria wysyła wojska w rejon tureckiej operacji

middleeastmonitor.com/almasdarnews.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz