Sojuz MS-09 może przebywać w przestrzeni kosmicznej i wrócić na Ziemię pomimo przewiercenia poszycia.

Statek kosmiczny Sojuz MS-09 z przewierconym otworem w kadłubie, obecnie połączony z Międzynarodową Stacją Kosmiczną, został dopuszczony do dalszego lotu i powrotu na Ziemię jako kapsuła ratunkowa w razie wystąpienia takiej konieczności. – podała w środę agencja TASS powołując się na komunikat producenta statku, rosyjską korporację „Energia”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1296 PLN    (5.89%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Załogowy statek transportowy Sojuz MS-09 został dopuszczony do kontynuowania lotu w składzie rosyjskiego segmentu MSK i do pełnienia funkcji kapsuły ratunkowej” – brzmi komunikat „Energii” wydany na podstawie opinii głównych konstruktorów.

Jak podaje TASS, zastępca głównego konstruktora „Energii” Władimir Sołowiow powiedział, że uciekanie powietrza z wnętrza statku przez wywiercony otwór zostało wyeliminowane i statek pracuje zgodnie ze standardowymi procedurami.

Spadek ciśnienia powietrza w Sojuzie MS-09 odkryto 30. sierpnia br. Wkrótce odkryto, że przyczyną spadku ciśnienia było rozszczelnienie poszycia statku w wyniku… przewiercenia wiertarką. Otwór o średnicy 2 mm znaleziono w pomieszczeniu toalety.

Jak powiedział szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos Dmitrij Rogozin, incydent okazał się cięższy do zbadania niż początkowo sądzono i Roskosmos wciąż nie ma pewności co do przyczyn i okoliczności powstania otworu. Rogozin dodawał, że w badaniu sprawy uczestniczą „kompetentne agencje”.

Początkowo podawano, że otwór powstał jeszcze na Ziemi, gdy pracownik Energii przez pomyłkę przewiercił poszycie statku. Aby ukryć ten fakt miał zakleić otwór klejem, przez co statek przeszedł test na hermetyczność. W Kosmosie doszło do rozszczelnienia. Później Rogozin zaczął podawać, że Rosjanie rozważają także wersję mówiącą o celowym wykonaniu otworu w Kosmosie. Celem takiego działania miałoby być przyspieszenie zabrania na Ziemię chorego astronauty. Roskosmos nie wskazał, kogo podejrzewa o uszkodzenie statku – oprócz dwóch Rosjan obecnie w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przebywa troje Amerykanów i jeden Niemiec.

CZYTAJ TAKŻE: Rosyjski kosmonauta wywołał spekulacje o znalezieniu żywych organizmów w Kosmosie

Kresy.pl / TASS /Biełsat

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz