Prezydent USA Donald Trump powinien zaprosić Rosję do wstąpienia do NATO – piszą dziennikarze „Handelsblatt”. „To szansa na nową amerykańską politykę wschodnią opartą bardziej na realizmie, niż myśleniu życzeniowym”.

Zdaniem autorów felietonu – Margarity Mathiopoulos i Denisa MacShane’a – taka polityka leży w „strategicznym interesie” Stanów Zjednoczonych, Rosji i Europy. „Moskwa nie będzie już przeciwnikiem, ale gwarantem bezpieczeństwa europejskiego, a nowa polityka sprawi, że Pekin będzie chętniej rozmawiał o trójstronnym rozbrojeniu nuklearnym” – czytamy w piątek na stronie niemieckiego dziennika.

Propozycja rozszerzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego jest porównywania do polityki odprężenia Richarda Nixona względem Chin oraz polityki Willy’ego Brandta względem ZSRR.. „Nowa polityka wschodnia Donalda Trumpa może zapewnić pokój światu w XXI wieku”.

Dziennikarze wskazują, że kluczem do nowego otwarcia będzie porozumienie Rosji z Ukrainą, które miałoby się oprzeć na uznaniu aneksji Krymu przez Ukrainę oraz „reintegrację Donbasu” bez specjalnych warunków ze strony separatystów. Umożliwiłoby to powrót Rosji do grupy G7 oraz rozpoczęcie rozmów.

Autorzy podkreślają konieczność prowadzenia polityki w formacie „normandzkim”, czyli z udziałem przedstawicieli Ukrainy, Francji, Niemiec i Rosji. Z uznaniem piszą o „nieszablonowym myśleniu” prezydenta Francji, Emmanuela Macrona.

„Kiedy Niemcy wyczekują następcy Angeli Merkel, a Brytyjczycy pożegnali się z kontrolowanym Brexitem, tylko francuski prezydent jest gotowy do nieszablonowego myślenia. Macron wzywa do »nowej architektury bezpieczeństwa między UE a Rosją«. Jednak jego propozycje w praktyce oznaczają koniec NATO”.

„Prowokująca diagnoza o »śmierci mózgu « Sojuszu i jego wątpliwości co do solidarnego obowiązku pomocy są wyrazem obaw, że Amerykanie nie przyjdą Europie z pomocą w trakcie następnego kryzysu. Oto szansa dla Donalda Trumpa na nowe otwarcie w polityce wschodniej” – czytamy w „Handelsblatt”.

Przeczytaj także: Macron: przeżywamy śmierć mózgu NATO

W środę zakończył się szczyt NATO, na którym – mimo ogłoszonych zastrzeżeń Turcji – zdołano przyjąć plany obrony dla państw naszego regionu.

Plan obronny dla państw bałtyckich i Polski został uzgodniony – portal „Rzeczpospolitej” cytuje środową wypowiedź sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensa Stoltenberga na zakończenie dwudniowego szczytu NATO w Londynie. Kwestia tego planu była przedmiotem dyskusji i niepokoju w związku z wyrażonym niedawno stanowiskiem tureckiej dyplomacji.

Prezydent Polski Andrzej Duda po szczycie powiedział natomiast, że „Rosja nie jest wrogiem, tylko sąsiadem i partnerem”.

„Nie możemy mówić o wrogu na poziomie międzypaństwowym. Rosja to nasz sąsiad, z którym nie we wszystkich sprawach się zgadzamy, ale nie ma mowy o jakiejkolwiek wrogości. Trzeba o różnych kwestiach dyskutować, nie wolno się zamykać, ani też żadnego kraju bezwzględnie izolować” – mówił prezydent RP.

Kresy.pl / Handelsblatt.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz