Nawalny skazany na 30 dni aresztu

Aleksiej Nawalny po raz kolejny trafi do rosyjskiego aresztu.

Sąd w Moskwie skazał we wtorek jednego z przywódców rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego na 30 dni aresztu administracyjnego za organizację antyputinowskiej demonstracji bez zgody władz miasta w dniu 5. maja br. – podaje Nowaja Gazieta.Protesty zwołane przez Nawalnego odbyły się w wielu miastach Rosji dwa dni przed zaprzysiężeniem na nową kadencję prezydenta Władimira Putina. Przeszły one pod hasłem „On nie jest dla nas carem”. Nawalny twierdzi, że Putin po nieuczciwych – jego zdaniem – wyborach prezydenckich w marcu uzyskał „faktycznie carskie kompetencje” i chce „rządzić Rosją jak swym majątkiem”, w interesach „wąskiej grupy, która przechwyciła całą władzę”.

Nawalnego zatrzymano na Placu Puszkina w Moskwie. Opozycjonista na placu zdołał wygłosić tylko kilka słów zanim policjanci wzięli go za ręce i nogi i wynieśli z tłumu. W sądzie Nawalny twierdził, że zatrzymali go ludzie ubrani po cywilnemu. Sąd odmówił jednak uwzględnienia nagrań z chwili jego zatrzymania.

Obrona Nawalnego domagała się umorzenia sprawy administracyjnej przeciw swojemu klientowi. Jej zdaniem zatrzymanie Nawalnego odbyło się w sposób niedopuszczalny w demokratycznym społeczeństwie a władze nie dały zgody na demonstrację z wymyślonych powodów. Kwestionowano także dowody przeciw Nawalnemu i sposób jego zatrzymania.

Sąd uznał Nawalnego winnym zarówno naruszenia zasad przeprowadzenia zgromadzenia publicznego, jak i niepodporządkowania się poleceniom policjantów.

Podczas protestów 5. maja rosyjska policja zatrzymała w sumie 1600 osób. Demonstracje były brutalnie rozpędzane, m.in. przez członków organizacji kozackich uzbrojonych w nahajki.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja: Aleksiej Nawalny skazany na 15 dni aresztu [+VIDEO]

Kresy.pl / Nowaja Gazieta / RMF FM

Nawalny skazany na 30 dni aresztu
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz