Z powodu pożarów lasów na terytorium obwodu irkuckiego, Kraju Krasnojarskiego i w niektórych rejonach Kraju Zabajkalskiego, Buriacji i Jakucji wprowadzono stan nadzwyczajny – podała w poniedziałek agencja TASS. Żywioł objął już 2,6 mln hektarów.

Pierwsze przypadki pożarów lasów na Syberii zdarzyły się już w połowie maja. Według zarządu lasów przyczyną są anomalie pogodowe – wysokie temperatury i brak opadów, suche burze oraz mała pokrywa śnieżna w okresie zimowym. Tylko w obwodzie irkuckim i Kraju Krasnojarskim ogień szaleje na powierzchni 1,6 mln hektarów. Najgroźniejsza sytuacja panuje w obwodzie irkuckim, gdzie płonie 600 tys. ha lasów (137 pożarów). W Kraju Krasnojarskim ogień objął 985 tys. ha (94 pożary). Do większości objętych żywiołem terenów nie ma możliwości dotarcia ciężkim sprzętem gaśniczym.

Interfax podaje, powołując się na służbę lotniczej ochrony lasów (Awialesochranę), że łącznie płonie 2,6 mln ha lasów, w tym większość w rejonach trudno dostępnych.

Z ogniem walczy ponad 3 tys. ludzi, przy użyciu 500 pojazdów i 60 samolotów. Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych planuje wysłać go gaszenia ognia kolejne siły.

W strefie zadymienia znajduje się około 500 miejscowości. „Dym rozprzestrzenia się na tysiące kilometrów, jakość życia dramatycznie się pogarsza, nawet w miastach liczba osób ubiegających się o pomoc medyczną wzrosła, lotniska zamknęły się lub zmienił się ich tryb pracy, a harmonogram odlotów uległ zakłóceniu” – cytuje agencja TASS słowa Aleksandra Czuprijana, zastępcy szefa Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Po tym jak mieszkańcy zaczęli zbierać w internecie podpisy pod petycją o wprowadzenie stanu nadzwyczajnego na całej Syberii, władze wprowadziły go w całym obwodzie irkuckim i Kraju Krasnojarskim oraz w niektórych rejonach Kraju Zabajkalskiego, Buriacji i Jakucji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Synoptycy nie przewidują poprawy warunków pogodowych. Paradoksalnie, jeszcze pod koniec czerwca br. w niektórych rejonach Syberii szalała katastrofalna powódź spowodowana obfitymi opadami deszczu.

Kresy.pl / TASS / Interfax
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz