Od 28 czerwca do moskiewskich restauracji będą wpuszczani jedynie zaszczepieni przeciwko koronawirusowi, ozdrowieńcy oraz osoby legitymujące się aktualnym negatywnym testem na koronawirusa.

Jak podała we wtorek agencja Interfax, mer Moskwy Siergiej Sobianin zapowiedział na swoim blogu, że od 28 czerwca br. z placówek gastronomicznych w Moskwie będą mogły korzystać jedynie osoby zaszczepione przeciw COVID-19, osoby, które chorowały na tę chorobę w ciągu ostatnich 6 miesięcy oraz ci, którzy będą mieli negatywny test PCR zrobiony w ciągu ostatnich 3 dni. Zaświadczeniem o posiadaniu ochrony przed koronawirusem będzie kod QR, który można uzyskać z elektronicznej karty medycznej w Moskwie oraz na miejskich i państwowych portalach.

Sobianin podkreślił, że restauracje i kawiarnie będą zobowiązane do stworzenia systemu weryfikacji kodów QR. Strefy gastronomiczne będą otwierane dopiero po sprawdzeniu systemu kontroli. Placówki, które nie spełnią tych wymagań, będą mogły wydawać posiłki tylko na wynos lub z dostawą do domu.

Mer przyznał, że u mieszkańców „mogą pojawiać się pytania” związane z brakiem informacji w bazach danych o szczepieniach, przebytej chorobie czy teście PCR. „Aby rozwiązać te problemy, utworzono specjalną grupę analityczną, która będzie działać tak szybko, jak to możliwe” – napisał Sobianin. Z grupą będzie można skontaktować się za pośrednictwem osobistego konta na miejskim portalu.

Siergiej Sobianin wskazał, że sytuacja epidemiczna w Moskwie wciąż jest trudna. Według niego w szpitalach przebywa 14 tys. osób ciężko przechodzących COVID-19 a system ochrony zdrowia pracuje przy pełnej mobilizacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ze względu na wzrost zarażeń koronawirusem w Moskwie zamknięto strefę kibica Euro 2020

Kresy.pl / interfax.ru / sobyanin.ru

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz