Rosja przygotowuje się do podjęcia kroków odwetowych w odpowiedzi na wprowadzone w piątek nowe amerykańskie sankcje.

Rosyjscy ministrowie na polecenie premiera Dmitrija Miedwiediewa mają przygotować propozycje środków odwetowych, którymi Rosja odpowie rozszerzenie sankcji USA wobec rosyjskich obywateli oraz firm. – podała w poniedziałek Polska Agencja Prasowa.

Miedwiediew skomentował w poniedziałek sankcje nałożone na 24 rosyjskich biznesmenów i urzędników oraz 14 rosyjskich podmiotów. Według niego są one niedopuszczalne i bezprawne. Rosyjski premier powiązał je z protekcjonistyczną polityką USA i powiedział, że Rosja zastrzega sobie prawo do odpowiedzi na nie. Rosyjski rząd przygotuje także program wsparcia firm objętych sankcjami.

Do nowych sankcji odniósł się także rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Zapowiedział on, że władze zrobią wszystko co możliwe, by zminimalizować szkody wywołane amerykańskimi restrykcjami. Według niego potrzeba trochę czasu, by zrozumieć, jakie szkody może wywołać decyzja Amerykanów. Odpowiadając na pytanie, czy Rosja przygotowuje środki odwetowe, Pieskow powiedział: „Sytuacja jest analizowana, mamy na uwadze wyłącznie interesy naszego kraju.”

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w piątek Departament Skarbu USA poinformował, że objął sankcjami 24 rosyjskich biznesmenów i urzędników oraz 14 rosyjskich podmiotów, które do nich należą, lub są przez nich kontrolowane. Na listę osób objętych sankcjami wpisano m.in. prezesa koncernu gazowego Gazprom Aleksieja Millera, prezesa banku WTB (VTB) Andrieja Kostina, dowódcę Gwardii Narodowej (Rosgwardii) Wiktora Zołotowa, oraz biznesmenów Olega Deripaskę, Kiriła Szamanowa, Wiktora Wekselberga, Sulejmana Kerimowa. W uzasadnieniu Departament Skarbu stwierdził, że rozszerzenie sankcji wynika z okupowania przez Rosję Krymu, dostarczania broni dla Asada, a także wpływania na wybory w krajach zachodnich.

Sankcje polegają na zamrożeniu aktywów rosyjskich firm oraz na tym, że obywatele USA nie mogą prowadzić interesów ze wskazanymi osobami.

CZYTAJ TAKŻE: MSZ Rosji: stanowczo odpowiemy na nowe amerykańskie sankcje

Kresy.pl / PAP / TASS
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz