Ukraińska agencja informacyjna twierdzi, że w ciągu dwóch tygodni do Moskwy przyleciały trzy irańskie samoloty transportowe.

„Irańskie samoloty transportowe zaczęły masowo przybywać do Rosji” – napisała w czwartek ukraińska agencja informacyjna UNIAN. Powołała się ona na dane portalu monitoringu lotów – Flightradar.

Na stronie zilustrowano ruch transpondera Boeinga 747-21AC irańskich państwowych linii lotniczych Iran Air. Wieczorem 4 września samolot wylądował na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo. Następnego dnia poleciał z powrotem do Iranu.

UNIAN powołuje się również na kanał na Telegramie „Wojennyj Oswiedomitiel”, który podliczył, że od 21 sierpnia Irańczycy wykonali już trzy takie loty do stolicy Rosji.

UNIAN nie był w staniej wyjaśnić jaki ładunek przywożą do Moskwy irańskiej samoloty.

 

Przypomnijmy, że Instytut Studiów nad Wojną (ISW), powołując się na ukraińskich urzędników, podał w raporcie na początku sierpnia, że Rosjanie używają na Ukrainie dronów dostarczonych przez Iran. „Doradca Kancelarii Prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz poinformował 5 sierpnia, że Iran przekazał Rosji 46 dronów i że ukraiński rząd już odnotował użycie tych dronów w walce na Ukrainie. Przynajmniej część dostarczonych dronów to ciężkie drony uderzeniowe starszej generacji Shahed 129, które rosyjskie siły mogą próbować wykorzystać do ataku na HIMARSy dostarczane przez USA na Ukrainie. Nie jest jasne, czy 46 dronów to wszystkie drony, które Teheran zgodził się wysłać” – napisano w raporcie ISW.

31 sierpnia Amerykanie potwierdzili, że Rosja odebrała pierwszą transzę irańskich dronów.

unian.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz