Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterrez powiedział, że Rosja jest gotowa do przedłużenia umowy regulującej eksport rosyjskiego zboża przez Morze Czarne.

Guterrez podał w czwartek, że wszystkie strony tej umowy gotowe są do przedłużenia jej obowiązywania. „Z zadowoleniem przyjmuję zgodę wszystkich stron na wydłużenie czarnomorskiej inicjatywy zbożowej w celu promowania bezpiecznej żeglugi przy eksporcie zboża, żywności i nawozów z Ukrainy” – słowa sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych zacytowała agencja informacyjna Interfax.

Guterrez wyraził również pogląd, że umowa zbożowa jest niezbędna do obniżenia cen żywności i nawozów, a także do zapobieżenia światowemu kryzysowi żywnościowemu. Uznał również, że ta inicjatywa „nadal pokazuje znaczenie ostrożnej dyplomacji w kontekście poszukiwania wielostronnych rozwiązań”.

Podkreślił też, że ONZ jednocześnie „jest zaangażowana w prace nad usuwaniem przeszkód w eksporcie żywności i nawozów z Rosji”.

Czarnomorska inicjatywa zbożowa do zestaw dwóch umów: jednej podpisanej między ONZ, Turcją i Ukrainą oraz drugiej, której sygnatariuszem jest nie Ukraina, lecz Rosja. Regulują one zasady wywozu zboża z ukraińskich portów przez Morze Czarne, w tym kontrolę statków. Umowy zostały podpisane 22 lipca w Stambule.

Pod koniec października Rosja ogłosiła wyjście z umowy, a po kilku dniach powróciła do jej przestrzegania. W tym tygodniu Moskwa zwlekała z jej przedłużeniem. Według Interfaxu umowa między ONZ, Turcją i Ukrainą zakłada przedłużenie o 120 dni.

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz