Gubernator obwodu kaliningradzkiego odniósł się do słów prezydenta Białorusi, który nazwał kaliningradzką enklawę “naszym obwodem”.

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko nie miał na myśli nic złego, gdy nazwał obwód kaliningradzki „naszym” – powiedział w poniedziałek w rozmowie z agencją RBK Anton Alichanow, gubernator obwodu kaliningradzkiego.

“Aleksander Grigoriewicz [Łukaszenko] nie miał na myśli nic złego. Wystarczająco duża liczba Białorusinów w swoim czasie przyjeżdżała żyć i pracować w Kaliningradzie, teraz mamy dobre kontakty zarówno na poziomie międzyludzkim, jak i na poziomie przedsiębiorstw” – powiedział rosyjski urzędnik wspominając także o przyjazdach Białorusinów w celach turystycznych.

Jako dowód dobrych relacji Alichanow przywołał podwojenie obrotów handlowych pomiędzy jego obwodem a Białorusią w ostatnich dwóch latach oraz współpracę w wielu branżach, m.in. samochodowej. Jak mówił, do obwodu kaliningradzkiego trafiają produkty rolne i sprzęt z Białorusi. W drugą stronę są wysyłane samochody osobowe i ciężarowe a także produkcja rolna. “Projektów jest wystarczająco dużo. Dzisiaj rozmawialiśmy o zakupie od nich elektrycznych autobusów. Wszystko porządku, aktywnie się rozwija” – mówił gubernator.

„Ze swojej strony mogę powiedzieć, że Białoruś jest również «nasza», w tym sensie, że jest narodem braterskim. Bracia nie nazywają się nawzajem obcymi. Jesteśmy nawzajem odpowiedzialni za siebie” – nawiązywał do słów Łukaszenki Alichanow.

Jak pisaliśmy, w poniedziałek Łukaszenko podejmował w Mińsku delegację władz obwodu kaliningradzkiego. “Dlaczego mówię «nasi kaliningradczycy»? Ja Jelcynowi i obecnemu prezydentowi Władimirowi Władimirowiczowi Putinowi często mówię kiedy omawiamy jakieś problemy: Kaliningrad to nasz obwód, my za niego odpowiadaliśmy i odpowiadamy przede wszystkim. Putin mówi – «Nie jestem przeciwko»” – mówił na spotkaniu białoruski prezydent nawiązując do czasów ZSRR, kiedy to białoruska republika jakoby odpowiadała za obwód kaliningradzki.

Kresy.pl / RBK

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply