Według przewodniczącego Rady Muftich Rosji Rawila Gajnutdina w samej Moskwie mieszka 2,5 miliona wyznawców religii islamskiej. – pisze agencja Interfax.

Gajnutdin wystąpił w poniedziałek w Moskwie na VII Zjeździe Sprawozdawczo-Wyborczym Duchowego Kierownictwa Muzułmanów w Rosji. Według Interfaxu w swoim przemówieniu określił aktualną liczbę wyznawców Allaha w Moskwie na poziomie 2,5 miliona. Po milionie muzułmanów ma mieszkać w obwodzie moskiewskim oraz w Petersburgu. Kolejne „setki tysięcy” według niego mieszkają w aglomeracjach Jekaterynburga, Permu, Tiumenu, Omska i Rostowa.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5444.39 PLN    (24.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Interfax zauważył, że kilka dni temu w wywiadzie dla „Izwiestii” Gajnutdin podał jeszcze wyższą liczbę muzułmanów-mieszkańców Moskwy. „Dziś dowiaduję się od władz stolicy, że 3-4 miliony mieszkańców miasta, zarówno stałych, jak i tymczasowych – to wyznawcy islamu” – mówił przewodniczący Rady Muftich Rosji.

Według oficjalnych danych liczba mieszkańców aglomeracji moskiewskiej w lipcu br. wynosiła 12,6 miliona.

W wywiadzie dla „Izwiestii” Gajnutdin skarżył się na powszechny opór miejscowych władz w Rosji przy wydawaniu pozwoleń na budowę meczetów. Jego zdaniem potrzeby w tym względzie są ogromne, szczególnie w Moskwie.

„Dziś mamy nieco ponad 8 tysięcy nowo wybudowanych lub zwróconych meczetów. Gdybyśmy zbudowali 6 tysięcy nowych świątyń w całym kraju, osiągnęlibyśmy poziom z 1920 roku, chociaż wówczas populacja muzułmanów w Imperium Rosyjskim [sic!] była znacznie mniejsza niż w Federacji Rosyjskiej. Będę szczery: teraz nie jesteśmy w stanie finansowo sprostać budowie tak wielu meczetów. Chodzi przynajmniej o około 50-60 w całym kraju. To nie tak dużo, jeśli przypomnimy sobie program budowy 200 kompleksów świątynnych w Moskwie”. – mówił mufti.

Zdaniem Gajnutdina populacja muzułmanów w Rosji zwiększa się dynamicznie. „W Petersburgu 10–15 lat temu było około 250–300 tysięcy muzułmanów, a dziś ich liczba zbliża się do miliona. Nie było ani jednej społeczności w obwodzie kaliningradzkim, w Karelii, w Komi i innych obwodach. Dziś widzimy tam szybki rozwój muzułmańskiej Ummah [społeczności wiernych – red.]. Stale rosną wspólnoty w Krajach Nadmorskim, Chabarowskim, Ałtajskim i na Sachalinie” – wymieniał Gajnutdin.

Mufti wymienił kilka czynników wpływających na wzrost liczby muzułmanów w Rosji. Według niego to „stymulowanie dzietności” przez rosyjskie władze, ściąganie migrantów zarobkowych z Azji Środkowej a także osiadanie w Rosji studentów z krajów arabskich.

CZYTAJ TAKŻE: Muzułmanie w Rosji demonstrowali w sprawie Mjanmy [+VIDEO/+FOTO]

Kresy.pl / Interfax / Izwiestia

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz