Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji twierdzi, że rozbita grupa dywersantów miała na zlecenie ukraińskich służb specjalnych sabotować instalacje krytyczne w obwodzie tiumeńskim.

„Na terytorium obwodu tiumeńskiego przerwana została nielegalna działalność zwolenników ideologii nacjonalistycznej, obywateli Rosji” – napisano w specjalnym oświadczeniu na temat operacji. Jak podaje FSB, podczas zatrzymania jeden z podejrzanych stawił zbrojny opór i został „zneutralizowany w odpowiedzi ogniem”, zacytował w czwartek portal Fontanka.

Agencja inofmracyjna TASS twierdzi, powołując się na Komitet Śledczy, że podczas zatrzymania, do którego doszło w pobliżu węzła sieci dsytrybuzji gazu i ropy 38-letni mężczyzna zginął na skutek postrzału. Agencja podała, że przechwyceni przez FSB przeciwnicy próbowali dokonać ataku terrorystycznego na obiekt kompleksu paliwowo-energetycznego.

Słowa o “ideologii nacjonalistycznej” mogą wskazywać, że zatrzymani i zabity wywodzili się z tych samych kręgów, co przywódca tak zwanego Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego, który wspiera Ukrainę w wojnie z Rosją, wykonując rajdy na pograniczne tereny tej drugiej w obwodzie biełgorodzkim i briańskim. Jego przywódcą jest działacz neonazistowski Denis Kapustin znany też jako “White Rex”.

Według TASS zastrzelony dywersant miał otworzyć ogień do agentów, użyć czegoś, co opisała jako “pociski wybuchowe”. Może to wskazywać, że dywersanci byli dobrze uzbrojeni.

Obwód tiumeński leży na zachodniej Syberii. To nie pierwszy przypadek prób dywersji w tym regionie w ostatnich dniach. We wtorek, że we Tiumeniu zatrzymano mężczyznę podejrzanego o nakłanianie rosyjskich wojskowych do przejścia na stronę ukraińskich sił zbrojnych na polecenie ukraińskich służb specjalnych.

fontanka.ru/interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply