Były przywódca Republiki Udmurcji – narodowościowego regionu w ramach Rosji, Aleksandr Sołowiow usłyszał w środę wyrok 10 lat więzienia.

Sąd uznał, że Sołowiow w latach 2014-2016 przyjmował łapówki od prywatnych przedsiębiorców. Łapówki mieli mu wręczać biznesmeni, którzy otrzymali zlecenia na budowę mostów przez rzeki Kama i Buj w rejonie Kambarki. Przywódca Udmurcji miał przyjąć nieuprawnione korzyści majątkowe w postaci gotówki na łączną sumę 139 mln rubli, co stanowi odpowiednik około 7 milionów złotych. Dodatkowo Sołowiow otrzymał w ramach łapówki udziały w firmach o łącznej wartości 2,7 mln rubli. Oskarżony nie przyznawał się do winy, jak podaje „Kommiersant”.

W zamian za łapówki gubernator nie tylko gwarantował wpływy z budowy mostów, ale miał także zapewnić licencje poszukiwawcze na działkach, na których przedsiębiorcy spodziewali się znaleźć piasek do celów budowlanych. Sołowiow został zatrzymany jako podejrzany jeszcze w 2017 r.

Sąd uznał przestępstwa za tak poważne, że skazał Sołowiowa na 10 lat pobytu w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, a także grzywnę w wysokości 275 mln rubli. Oskarżenie żądało dla niego 13 lat pozbawienia wolności. Jego adwokat już zapowiedziała apelację od dzisiejszego wyroku. Sołowiow został wyprowadzony z sali sądowej do aresztu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Postępowanie przeciw Sołowiowi objęło ponad 140 świadków. Egzekucja grzywny będzie łatwiejsza ponieważ sąd już wcześniej zadecydował o zajęciu części mienia byłego gubernatora oraz członków jego rodziny.

Czytaj także: Rosja ujawnia ile pieniędzy zajęto u skazanych za korupcję

kommersant.ru/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz