Siły Zbrojne Ukrainy dokonały ataku rakietowego na trzy platformy wiertnicze na Morzu Czarnym, znajdujące się w rękach Rosjan – poinformowały w poniedziałek rosyjskie i ukraińskie media, a także rosyjskie władze. Strona ukraińska oficjalnie milczy na ten temat.

Jak podaje agencja TASS, co najmniej 5 ludzi zostało rannych w poniedziałek w wyniku trzech ataków rakietowych na platformy wiertnicze rosyjskiej firmy “Czornomornieftiegaz” na Morzu Czarnym. Siedem osób zaginęło bez wieści, trwają ich poszukiwania.

Według TASS do pierwszego ataku doszło o godzinie 8:37 czasu moskiewskiego. Najbardziej poważny był atak na jedną z platform. W momencie ataku znajdowało się na niej 12 osób – są to osoby, które zostały ranne oraz zaginione bez wieści. Dwóch poszkodowanych ma oparzenia, a jedna osoba została raniona odłamkami. Rannych przetransportowano do szpitali na Krymie. Na pozostałych platformach wiertniczych, według wstępnych danych, nie było rannych.

Rosyjski przywódca Krymu Siergiej Aksionow poinformował, że w momencie ataku na platformach znajdowało się 109 ludzi; 21 z nich już ewakuowano. Z jego słów wynika, że w sumie zniszczone zostały trzy platformy. Aksionow zapewnił, że dostawy gazu na Krym nie są zagrożone.

Jak podają ukraińskie media, zaatakowane platformy należały niegdyś do Ukrainy i zostały przejęte przez Rosjan w czasie aneksji Krymu. Znajdują się one w pobliżu Wyspy Wężowej (Wyspy Wężów). Początkowo sądzono, że ukraińskie rakiety spadły właśnie na tę wyspę – napisał o tym w serwisie Telegram deputowany ukraińskiego parlamentu Ołeksij Honczarenko.

“Nasze wojska rakietowe kurzyły nie koło [Wyspy] Wężowej, ale koło +platform Bojki+. Uderzenie rakietowe w platformy trochę przeszkodziło Rosjanom w wydobywaniu gazu ziemnego na ukraińskim Morzu Czarnym” – napisał Honczarenko.

Oficjalnie ukraińskie władze nie wypowiedziały się na temat ataku na platformy wiertnicze. Wcześniej w mediach pojawiały się doniesienia, że Siły Zbrojne Ukrainy mogą uderzyć w Most Krymski, którym Rosjanie połączyli Krym z kontynentalną częścią Rosji.

Kresy.pl / tass.ru / interfax.ru / pravda.com.ua / strana.today

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply