Znani Polacy przebrali się w ukraińskie stroje ludowe [+FOTO]

W poniedziałkowy wieczór w Warszawie odbył się wernisaż wystawy fotografii, na których znani Polacy prezentowali dawne stroje ludowe z różnych regionów Ukrainy – podała agencja Ukrinform.

Wystawa pt. „Piękno Jedności” to inicjatywa Fundacji Ukraińskie Centrum Informacyjne FUCI. W otwarciu wystawy wzięły udział osoby, które pozowały do zdjęć a także liczni goście, w tym ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia.

Jak pisze Ukrinform, w autentycznych ukraińskich strojach ludowych z końca XIX i początku XX wieku do zdjęć pozowali „znani polscy działacze kulturalni, poeci i dziennikarze”. Na fotografiach zamieszczonych w internecie można rozpoznać m.in. aktorów Daniela Olbrychskiego, Andrzeja Seweryna i Annę Seniuk.

„Piękno Jedności” to projekt połączenia kulturowych i artystycznych tradycji między Ukrainą a Polską oraz próba pokazania piękna ukraińskiego stroju ludowego. Dzięki temu inicjatorzy projektu chcieli przybliżyć Polakom i Ukraińcom „rozumienie bliskości, pokrewieństwa i przyjaźni obu narodów”.

Ambasador Deszczycia ujawnił ukraińskiej agencji, w jaki sposób wpadnięto na pomysł zorganizowania takiej wystawy. Wcześniej w wielu miejscach w Polsce pokazywano wystawę ukraińskich strojów ludowych. Według dyplomaty wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem, lecz „minusem było to, że Polacy nie znają znanych Ukraińców”. W związku z tym postanowiono przebrać w kostiumy… znanych Polaków. „Te narodowe stroje mogą być jeszcze bardziej ciekawe, jeśli ubiorą je znani Polacy” – powiedział ukraiński ambasador.

Według słów Andrija Deszczyci inicjatorzy projektu mają zamiar zorganizować podobną sesję fotograficzną ze znanymi Ukraińcami przebranymi w polskie stroje ludowe. Obie wystawy miałyby później być pokazywane na całym świecie.

Niektórzy z uczestników projektu udzielili Ukrinformowi wypowiedzi, z których wynika, że ubranie ukraińskiego stroju było dla nich niezwykłym przeżyciem. Krytyk literacka i dziennikarka Justyna Sobolewska powiedziała, że odczuła powiew historii i wewnętrzną metamorfozę. Z kolei artystka i dziennikarka Aleksandra Kutz poczuła „przeniesienie się w czasie i swoje wschodnie korzenie”.

Podczas wernisażu prezentowano kalendarz na przyszły rok z fotografiami wystawionymi na ekspozycji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Warszawa: Pałac Kultury podświetlony w barwach Ukrainy

Kresy.pl / Ukrinform
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

28 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  zefir :

  Ukraińską bliskość,pokrewieństwo i przyjażń do Lachów,najlepiej symbolizują widły i siekiera,czego zabrakło.Artysyka i dziennikarka,która poczuła „przeniesienie się w czasie i swoje wschodnie korzenie” nawet się nie domyśla,że w banderowskim rozumieniu w okupantkę się wcieliła.

 2. ProPatria
  ProPatria :

  Reasumując: wtórny kretynizm polskojęzycznych pseudoelit wynikający ze współczucia najechanemu przez agresora stepowemu motłochowi. Mam nadzieję, że całości wystawy dopełniły pozy z ulubionymi przez rezunów akcesoriami, czyli siekierami, widłami, piłami, sierpami oraz jakże poręcznymi nożami. Jeden z Forumowiczów ma rację: banderowcy mają ubaw z idiotów, znów podstępnie wyjajali polskojęzycznych.

 3. Avatar
  JeszczePolska :

  Z programu „Polska Pomoc”,…czyli z grabieży naszych podatków tak potrzebnych na wiele celów w Polsce,w Równym pokazem zakończył się polsko-ukraiński projekt „Wsparcie
  ochotniczych drużyn strażackich”. 36 ochotników z gmin obwodu rówieńskiego
  zostało przeszkolonych przez polskich strażaków i otrzymało specjalistyczny
  sprzęt. Projekt sfinansowano z programu „Polska Pomoc”.
  https://pbs.twimg.com/media/DuHzuz7XcAEiYsG.jpg
  za twitter.com.PlinLutsk
  Do opłacania czego jeszcze zostaniemy zmuszeni ??żeby ukraińscy oligarchowie i wyżsi urzędnicy mogli spać spokojnie i zarabiać miliony!

 4. Avatar
  Kas :

  To, że się przebrali w ruskie stroje ludowe, to właściwie nic złego. Problem jest z tym, że jakby im zaproponować przebierankę w polskie ubiory np. kaszubski, krakowski, podhalański, kurpiowski i inne, większość z nich zareagowałaby przypuszczalnie „fuj, wiocha, cepelia, ciemnogród”. Niestety takie mamy „elyty” np. taki stary Stuhr, który za granicą wstydzi się odezwać po polsku i czuje się nie Polakiem tylko mitteleuropejczykiem.