100 tys. uchodźców z Ukrainy otrzyma 500 zł dofinansowania na leki, które będzie można wykupić w aptekach w całej Polsce. Po Świętach Wielkanocnych ruszy przyjmowanie wniosków w programie. Na początku maja będzie można kupić pierwsze leki. Z dopłaty będą mogli skorzystać wszyscy obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r.

W piątek w Warszawie dobyła się konferencja prasowa poświęcona wspólnej akcji firmy Pelion i organizacji charytatywnej Direct Relief. Jacek Szwajcowski, prezes firmy Pelion przypomniał, że w ostatnich dwóch miesiącach do Europy przybyło ok. 4 mln uchodźców z Ukrainy. „Skala potrzeb jest olbrzymia, bo większość tych osób prędzej czy później będzie chciała skorzystać z porady lekarskiej i zrealizować receptę. Zwłaszcza że większość tych osób to kobiety z dziećmi lub osoby starsze, które mają większe potrzeby medyczne” – powiedział, cytowany przez portal Bankier.pl.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1836.62 PLN    (8.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Stąd pojawił się pomysł, jak pomóc tym osobom, które są rozmieszczone w różnych miastach, żeby objąć ich dużym systemem. Zaczęliśmy myślenie od Polski i zaproponowaliśmy rozwiązanie, które pozwoli pacjentom otrzymać dofinansowanie do zapłaty za leki poprzez nasz system stworzony przez firmę Epruf, który pozwala wejść do apteki i zapłacić aplikacją mobilną zainstalowaną w telefonie” – podkreślił.

Poinformował, że aby dołączyć do programu, należy zarejestrować się na wskazanej stronie internetowej (www.health4ukraine.com), skąd pobiera się formularz rejestracyjny. Dofinansowanie będzie dotyczyć wielu leków wydawanych na receptę i bez recepty, m.in. przeciwcukrzycowych, stosowanych w leczeniu chorób układu oddechowego, sercowo-naczyniowego czy nerwowego.

Zobacz także: Ukraińcy i Białorusini nie zapłacą podatku dochodowego? Tego chce Senat

„Zaletą tego programu jest to, że w system włączone są wszystkie apteki w Polsce. W dwóch trzecich aptek możemy zrealizować płatność w sposób bezgotówkowy, w jednej trzeciej – w tych, które nie są zintegrowane z eprufem – płatność będzie gotówkowa, ale później będziemy refundowali wydane tam środki” – powiedział.

Zaznaczył, że z dopłaty będą mogli skorzystać wszyscy obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r. „Obecnie jesteśmy przygotowani, by pomocą objąć 100 tys. osób. Jednak wciąż rozmawiamy, aby były kolejne transze, które starczą na to, by objąć programem większą liczbę osób. Łączna wysokość dofinansowania wynosi 500 zł na osobę” – dodał.

Zobacz także: Warszawa stworzy ukraińskie getto? Trzaskowski: powstanie „ukraińskie centrum” [+VIDEO/+FOTO]

Prezes Pelion poinformował, że Direct Relief przeznaczyła na tę akcję 10 mln dolarów.

Szwajcowski dodał, że kolejną bardzo pilną potrzebą uchodźców jest otrzymanie porady medycznej. „Lekarze firmy Dimedic udzielają porady we wszystkich przypadkach, kiedy można jej udzielić bądź przez aplikację mobilną, bądź przez rozmowę telefoniczną. W tym celu zatrudniliśmy lekarzy mających uprawnienia do pracy w Polsce i potrafiących mówić po ukraińsku. Są to lekarze interniści i specjaliści. Już dziś świadczą te usługi przez 12 godzin na dobę przez 7 dni w tygodniu” – powiedział.

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca, który był obecny na konferencji stwierdził, że „jest pod wrażeniem tego pomysłu, który został zrealizowany w ekspresowym tempie”. „Ta inicjatywa przynosi ludziom realną pomoc. Całe to przedsięwzięcie jest nastawione na to, żeby ludzie z Ukrainy cały czas czuli pomoc innych i żeby ten entuzjazm, który był na samym początku wojny i przyjęcia Ukraińców przez Polaków, nie zgasł” – dodał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców (UNHCR) poinformował w ubiegłym tygodniu, że wojna na Ukrainie wywołała jeden z najszybciej narastających kryzysów wysiedleńczych i humanitarnych w historii. W ciągu sześciu tygodni ponad 4,3 miliona uchodźców uciekło z kraju, a kolejne 7,1 miliona zostało przesiedlonych wewnętrznie.

Zobacz także: Dania planuje budowę „ukraińskich miast” dla uchodźców

bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz