Interpol odmówił ścigania czerwoną notą zbiegłego sędziego Tomasza Szmydta – informuje RMF 24. Rzecznik Komendy Głównej Policji poinformowała, że przestępstwa szpiegostwa wchodzą w zakres art. 3 Statutu Interpolu, który nie zezwala na interwencje w sprawach o charakterze politycznym, wojskowym, religijnym lub rasowym.

Portal RMF 24 informuje, że Interpol odmówił ścigania czerwoną notą zbiegłego z Polski sędziego Tomasza Szmydta. Rzecznik Komendy Głównej Policji mł. insp. Katarzyna Nowak stwierdziła, że “nie zezwala na przetwarzanie danych za pośrednictwem swoich kanałów dotyczących działań przeciwko bezpieczeństwu państwa określanych jako przestępstwa polityczne“.

Czytaj: Sędzia Szmydt miał wyjechać na Białoruś w standardowy sposób

Rzecznik dodała, że Sekretariat Generalny Interpolu powołał się na art 3. swojego statutu, w którym Interpol nie zezwala na “przetwarzanie danych za pośrednictwem swoich kanałów za działania przeciwko bezpieczeństwu państwa – określone jako przestępstwa polityczne”. Artykuł 3 stanowi, że “podejmowanie przez Organizację jakiejkolwiek działalności lub interwencji o charakterze politycznym, wojskowym, religijnym lub rasowym jest ściśle zabronione”.

Wniosek prokuratury o wpisanie Tomasz Szmydta na listę ściganych przez Interpol czerwoną notą wpłynął pod koniec maja.

Czytaj: Polski sędzia miał poprosić o “opiekę i ochronę” na Białorusi. Wicepremier i szef MSZ komentują sprawę

Tomasz Szmydt był sędzią II Wydziału Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Jego nazwisko pojawiało się w mediach przy okazji tzw. afery hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości. W 2019 r. portal Onet.pl ujawnił, że była żona Tomasza Szmydta, Emilia, miała pośredniczyć w rozpowszechnianiu kompromatów dotyczących krytycznych wobec zmian w wymiarze sprawiedliwości sędziów. Wówczas Tomasz Szmydt został czasowo odsunięty od pracy.

W 2022 r. Szmydt krytykował z kolei rząd Zjednoczonej Prawicy. W rozmowie z Onetem i OKO.press miał ujawnić działania grupy bliskich ówczesnemu rządowi sędziów.

Szmydt został powołany na sędziego w 2012 roku przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

rmf24.pl/Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply