Na posiedzeniu Sejmowej Komisji Obrony Narodowej przegłosowano wzrost wydatków na siły zbrojne. Mają wynieść 2,5 % PKB do 2030 r.

Prz sprzeciwie posłów z PO, komisja pozytywnie zaopiniowała projekt zwiększenie wydatków na siły zbrojne oraz wzrostu liczebności polskiej armii. Nowe zapisy przewidują m.in. zmianę sposobu obliczania części PKB przeznaczanego na obronę. Zapewni to więcej pieniędzy dla resortu obrony. Według pomysłodawców liczebność naszych wojsk ma wzrosnąć ze 150 tys. do 200 tys. w tym 130 tys. mają stanowić żołnierze zawodowi. Sukcesywnie ma być również procent PKB przeznaczany na obronę państwa. Sekretarz Stanu Bartosz Kownacki w odniesieniu do projektu powiedział: To jest przewrót kopernikański w polskich siłach zbrojnych. Nie było takiego wydarzenia jak projekt tej ustawy w przeciągu ostatnich ponad 25 lat (…) Nie waham się powiedzieć, że to jest ustawa na miarę tych ustaw, które były głosowane ponad 200 lat temu, na miarę ustaw Sejmu Wielkiego, gdzie też decydowano o polskiej armii.

Kownacki wyraził również wdzięczność dla szefa MON Antoniego Macierewicza. Według Sekretarza Stanu to właśnie determinacja ministra pozwoliła na podjęcie prac nad ustawą w tym kształcie. Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach powiedział: Trudno mi sobie wyobrazić mniej kontrowersyjną ustawę niż ta, przed którą stoimy, a zależy nam na tym, żeby ją przyjąć jeszcze przed wakacjami poselskimi.

Projektowi sprzeciwili się posłowie PO. Czesław Mroczek, który zajmował stanowisko wiceszefa MON przypomniał osiągnięcia swojej partii jak np. zwiększenie budżetu ministerstwa z 1.95% na 2% PKB. Projekt PiS określił jako:szereg bulwersujących propozycji ukrytych w warstwie straszliwej propagandy. Dodał również: Będziemy głosować przeciwko tym wszystkim regulacjom. Historia jest po prostu skandaliczna. Ludzie mają czelność przychodzić, opowiadać historię o przełomach kopernikańskich. Chyba w głowie, własnej głowie.

ZOBACZ TAKŻE: Antoni Macierewicz na ostatnim miejscu sondażu zaufania CBOS

Defence24/Kresy.pl

 

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply