Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku zaprosił cudzoziemców na dzień otwarty poświęcony legalizacji pobytu w Polsce. Informacje o spotkaniu opublikowano w kilku językach, m.in. po ukraińsku i hiszpańsku.
„Osoby zainteresowane legalizacją pobytu w Polsce i uzyskaniem dodatkowych informacji zapraszamy na Dzień Otwarty w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku” – czytamy na stronie rządowej.
Spotkanie odbędzie się 22 marca w budynku Oddziału ds. Legalizacji Pobytu Cudzoziemców Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców PUW w Gdańsku. Wydarzenie skierowane jest do osób, które chcą uzyskać szczegółowe informacje na temat procedur związanych z legalizacją pobytu w Polsce. Informację podano także w języku ukraińskim, hiszpańskim i po angielsku.
Dzień Otwarty organizowany jest w ramach projektu finansowanego z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI) na lata 2021–2027, pod nazwą: „Wzmocnienie zdolności Wojewody Pomorskiego w obszarze obsługi cudzoziemców w województwie pomorskim”.
Warto przeczytać: Sprzeciw wobec Centrum Integracji Cudzoziemców w Zamościu. Powstała petycja
Przypominamy, że z wyżej wymienionego funduszu w Polsce powstanie 49 Centrów Integracji Cudzoziemców (CIC) na terenie całego kraju. Projekt jest współfinansowany również z innych źródeł finansowania jak Europejski Fundusz Społeczny, rządowy fundusz pracy lub budżety lokalne. Na ten cel ma być przeznaczonych ponad 432 mln zł.
Konieczność wybudowania Centrów wiąże się z zaakceptowaniem przez Polskę paku migracyjnego, wedle którego, każdy przybywający do Europy i ubiegający się o azyl będzie mógł go otrzymać, co legalizuje de facto nielegalną imigrację. Tymczasem Donald Tusk przekonywał ostatnio, że nowa wieloletnia strategia migracyjna Polski będzie nie tylko programem walki z nielegalną migracją, ale też propozycją nowoczesnej polityki migracyjnej na lata, w tym dla całej UE.
Zobacz również: Protest przeciwko budowie Centrów Integracji Cudzoziemców w Podlaskiem
Przez ostatnie siedem lat z rzędu Polska wydała więcej zezwoleń na pobyt niż jakikolwiek inny kraj członkowski UE. Pod koniec 2023 r. w polskim systemie ubezpieczeń społecznych (ZUS) było zarejestrowanych 1,13 mln cudzoziemców , co stanowiło prawie 7 proc. wszystkich osób w systemie. W ubiegłym roku w ZUS było zgłoszonych ponad 1,19 mln cudzoziemców. Oznacza to wzrost liczby ubezpieczonych obcokrajowców o 65,1 tys. osób.
Według szacunków obecnie w Polsce przebywa od 2,5 do 2,8 miliona imigrantów, co stanowi od 6,6 do 7,5 proc. populacji kraju. Największą grupę przybyszów, około trzech czwartych, stanowią Ukraińcy. Według raportu przeprowadzonego przez Instytut WEI liczba imigrantów może wynosić nawet 4 mln.
Przeczytaj również: Co ósmy legalnie zatrudniony w Krakowie to imigrant. W niektórych dzielnicach 20 proc. mieszkańców to cudzoziemcy
Kresy.pl/gov.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!