Przedstawiciele Konfederacji protestowali we wtorek w Białymstoku przeciwko planom utworzenia Centrów Integracji Cudzoziemców w regionie. Podczas pikiety pod siedzibą Urzędu Marszałkowskiego wyrazili sprzeciw wobec inwestycji w Białymstoku, Łomży i Suwałkach.

We wtorek 11 marca w Białymstoku odbyła się pikieta przeciwko powstaniu Centrów Integracji Cudzoziemców w województwie podlaskim. Kilkudziesięciu przedstawicieli i sympatyków Konfederacji zgromadziło się przed siedzibą Urzędu Marszałkowskiego, niosąc transparenty i wyrażając swój sprzeciw wobec planowanej inwestycji.

Zdaniem posła Konfederacji Michała Połuboczka, powstanie tych placówek może prowadzić do zwiększonego napływu cudzoziemców, co – jak stwierdził – „znacznie pogorszy bezpieczeństwo na naszych ulicach”.

W tej sprawie przedstawiciele Konfederacji spotkali się z marszałkiem województwa podlaskiego Łukaszem Prokorymem. Zbigniew Kasperczuk z podlaskiej Konfederacji podkreślał konieczność wywierania presji na władze. „Jeśli spojrzymy na to wszystko, co się dzieje w tej chwili w Europie Zachodniej, na przestępczość związaną z aktywnością cudzoziemców, nie chcemy dopuścić do tego, aby takie centra powstawały” – mówił.

 

Do sprawy odniósł się marszałek województwa Łukasz Prokorym, który wyjaśnił, że placówki będą służyć osobom przebywającym w Polsce legalnie. „Unia Europejska posiada Fundusz Azylu, Migracji i Integracji i to właśnie z tego funduszu są opłacane działania, które mają na celu wspieranie cudzoziemców. Co w takich centrach miałoby się odbywać? Mogliby tam przebywać jedynie legalni cudzoziemcy. Odbywałaby się tam nauka języka polskiego, ale też cudzoziemcy uzyskiwaliby tam pomoc prawną, psychologiczną i administracyjną” – wyjaśnił.

Na realizację projektu zarząd województwa podlaskiego przeznaczy 17 mln zł.

Historia Centrów Integracji Cudzoziemców w Polsce sięga sierpnia 2021 r., gdy na stronie resortu Rodziny i Polityki Społecznej pod kierownictwem Marleny Maląg zamieszczono informację o planowanym pilotażu CIC w województwach opolskim i wielkopolskim. Finansowanie projektu wyniosło 6 mln zł i miało pochodzić w większości z unijnego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (AMIF).

Kresy.pl/radio.bialystok.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz