Sejm nie przyjął wniosku o skierowanie do drugiego czytania projektu nowelizacji ustawy o penalizacji banderyzmu i kłamstwa wołyńskiego. Oznacza to, że projekt trafi do sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Projekt autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości zakazujący promowania ideologii i symboli OUN/UPA pod groźbą pozbawienia wolności do trzech lat został złożony w Sejmie w grudniu ubiegłego roku. W lutym odbyło się pierwsze czytanie projektu, a w piątek nie przyjął wniosku o skierowanie go drugiego czytania, przez co trafi do sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Przeczytaj: MSZ Ukrainy sugeruje, że Polska ma zgodzić się na odnowienie pomnika OUN-UPA na górze Monastyrz

Pozytywną opinię na temat projektu wyrazili posłowie PiS, Konfederacji i PSL.

Nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz Kodeksu Karnego miała ułatwić postępowania karne przeciwko osobom zaprzeczającym sprawstwu ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej. Projekt w szczególności potępia ukraińskie formacje, takie jak OUN-B i UPA. Wnioskodawcy chcą, aby „kłamstwo wołyńskie” było ścigane i napiętnowane na podobieństwo „kłamstwa oświęcimskiego”.

Przypominamy, że Ustawa o penalizacji poglądów gloryfikujących banderyzm gościła już w Sejmie 6 lat temu. Projekt zakładał nowelizację ustawy o IPN, która oprócz podstawowych zadań, naukowo-badawczego i ścigania zbrodni komunizmu i nazizmu, dopisywałaby w art. 1. zbrodnie dokonane przez ukraińskich nacjonalistów i formacje ukraińskie kolaborujące z III Rzeszą. Nowelizacja ta została jednak zaskarżona przez Andrzeja Dudę do Trybunału Konstytucyjnego. W styczniu 2019 roku Trybunał przychylił się do zdania prezydenta.

W latach 1943-1945 na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej Ukraińcy wymordowali do 120 tys. Polaków. Celem była likwidacja Polaków zamieszkujących tereny, które zbrodniarze z OUN/UPA uznawali za ziemie ukraińskie.

Czytaj również: Ekshumacje ofiar zbrodni Ukraińców we wsi Puźniki rozpoczną się w kwietniu

Kresy.pl/dorzeczy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz