Zdaniem “Rzeczpospolitej” władza dokonuje “politycznego fortelu” zwiększając liczbę Ukraińców, którym Polska udziela ochrony międzynarodowej.

Za rządów PiS Polska zaczęła znacznie chętniej niż wcześniej przyznawać Ukraińcom ochronę międzynarodową dającą takie same prawa jak uchodźcom – napisała poniedziałkowa „Rzeczpospolita”. Zdaniem dziennika rządzący chcą w ten sposób pokazać Zachodowi, że mamy „swoich” uchodźców i dlatego nie przyjmujemy tych przydzielonych przez Unię Europejską.

„Rz” przypomniała wywiad Mateusza Morawieckiego dla CNN z 25. stycznia br., kiedy polski premier mówił, że Polska robi już wiele dla „rozładowania napięć na wschodniej flance UE” przyjmując „wielką liczbę ludzi”, którzy opuścili Donbas w wyniku wojny toczącej się w tym regionie. Premier podkreślał, że Polska traktuje tych ludzi, „jakby byli uchodźcami”. “Rzeczpospolita” postanowiła to sprawdzić.

Według ustaleń dziennika w ubiegłym roku nastąpił „ogromny” wzrost liczby pozytywnych decyzji o przyznaniu Ukraińcom ochrony międzynarodowej. Dotyczyło to 276 obywateli Ukrainy, głównie z Donbasu i Krymu, a także osób z grup wrażliwych – rodzin z dziećmi, chorych i starszych. Obywatele żadnego innego kraju nie są tak chętnie przyjmowani przez nasz kraj.

Większość z nich otrzymała ochronę uzupełniającą, którą nadaje się w przypadku istnienia w kraju pochodzenia cudzoziemca realnego zagrożenia dla jego zdrowia lub życia – cytuje „Rz” Jakuba Dudziaka, rzecznika Urzędu ds. Cudzoziemców. Wiąże się ona z bezterminowym prawem pobytu, prawem podjęcia pracy oraz roczną pomocą finansową od państwa. Korzystają także na równych prawach z Polakami z polskiego systemu pomocy społecznej, posiadają ubezpieczenie zdrowotne, prawo do nauki w szkołach publicznych. Warto zaznaczyć, że według prawa ochronę uzupełniającą przyznaje się, jeśli „powrót do kraju pochodzenia może narazić go [cudzoziemca – red.] na rzeczywiste ryzyko doznania poważnej krzywdy”.

Jak podaje „Rz”, w 2014 roku tylko 6 Ukraińców otrzymało pozytywną odpowiedź na wniosek o ochronę uzupełniającą, w 2015 roku – 26 (1,1% wszystkich złożonych wniosków), a w 2016 roku – 96 (7,4%). Taki wzrost w ostatnich dwóch latach dziwi biorąc pod uwagę, że w tym czasie sytuacja na wschodzie Ukrainy nie zmieniła się. Dla porównania w tym samym czasie liczba Czeczeńców uzyskujących taką ochronę nieznacznie spadła. Zdaniem „Rzeczpospolitej” przyjmując większą liczbę szukających ochrony Ukraińców rząd chce pokazać UE, że mamy już swoich „uchodźców”.

Kresy.pl / Rzeczpospolita

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply