Minister ds. równości Katarzyna Kotula proponuje wprowadzenie kwestionariusza oceny ryzyka w zakresie zagrożenie zdrowia i życia dla dzieci, który umożliwiłby służbom samodzielną ocenę, czy dziecko należy zabrać z rodziny.
Minister Kotula zapowiedziała w Radiu ZET, że departament ds. równego traktowania, który odpowiada za artykuł 12a z ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej, pracuje nad rozporządzeniem, które dałoby służbom interwencyjnym dodatkowe możliwości odbierania dzieci rodzinom.
„Ministerstwo sprawiedliwości i nasz departament w głównej mierze zajmuje się przeciwdziałaniem przemocy wobec dzieci, wokół tego tematu bardzo dużo się dzieje. Za 2-3 tygodnie damy służbom takie narzędzie, które będzie im pomagać ocenić, kiedy wejdą do domu, czy to zdrowie i życie dziecka jest realnie zagrożone, czy trzeba zabrać to dziecko z rodziny i umieścić w bezpiecznym miejscu” – powiedziała minister.
Kotula wyjaśniała, że takich rozwiązań domagają się służby, a w tej chwili takie decyzje są podejmowane rzadko – „Moment, w którym sąsiad dzwoni na policję, do domu wchodzą trzy służby – pracownicy opieki społecznej, policja i ratownik medyczny. Mamy tu duży problem. Jeśli popatrzymy na zgłoszenia niebieskich kart to ze strony pracowników ochrony zdrowia, to tylko 1 proc. Ze strony pracowników oświaty to tylko 4 proc.” – mówiła minister.
Czytaj: Minister ds. Równości zaprezentowała projekt ustawy o związkach partnerskich
Dalej wskazała, że był już w tej kwestii pilotaż w Warszawie, rozmawiano z regionalnymi zespołami i koordynatorami i zebrano uwagi od służb.
Minister mówiła również o zmianach w niebieskiej karcie, żeby dane z niej „szły za rodziną” i były dostępne w wersji cyfrowej.
Aktualnie w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w wychowaniu sprawę prowadzi sąd, a dziecko najczęściej na czas trwania rozprawy pozostaje pod opieką swoich rodziców. Dziecko może zostać odebrane rodzicom bez rozprawy wyłącznie w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia. Projekt Katarzyny Kotuli dałby służbom nowe możliwości odbierania dzieci.
Kresy.pl/Radio ZET
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!