Dziennikarze Wirtualnej Polski ujawnili, że Marek Goleń, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, odpowiedzialny za wdrożenie systemu kaucyjnego, zasiada w radzie stowarzyszenia Zero Waste i jest powiązany z norweskim przedsiębiorstwem Tomra, największym europejskim producentem butelkomatów. Polityk w odpowiedzi dla WP stwierdził, że zauważa w tym konfliktu interesów.
Jak ustalił portal WP, Marek Goleń jest doktorem i ekspertem odpadowym z warszawskiej SGH. W 2010 roku opiniował rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, zwany „rewolucją śmieciową”. Do Ministerstwa Klimatu trafił w marcu tego roku. Jako dyrektor departamentu gospodarki odpadami odpowiada za politykę śmieciową rządu i uruchomienie systemu kaucyjnego.
Marek Goleń jednocześnie zasiada w radzie naukowo-programowej Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, a jego sponsorem jest organizacja Reloop Platform, którą z kolei finansowo wspiera norweska Tomra, największy europejskie producent butelkomatów.
Jak wynika z raportu firmy doradczej Deloitte, w pierwszym roku obowiązywania kaucji w Polsce pojawi się ok. 7140 maszyn, a docelowo ma ich być aż 30 tysięcy. Według Deloitte zakupienie tych urządzeń przez dyskonty czy sklepy wielkopowierzchniowe pochłonie ok. 3,1 mld zł.
Czytaj: Polska nie złożyła wniosku w sprawie pomocy dla powodzian – wynika z odpowiedzi ministerstwa
Wirtualna Polska wystosowała pytanie do resortu ministerstwa, czy „podwójna rola Marka Golenia nie stanowi konfliktu interesów”. Odpowiedź przesłał sam dyrektor Goleń, który stwierdził, że „kierownictwo ministerstwa ma informacje na temat mojego członkostwa w radzie. Sama rada jest ciałem doradczym i nie podejmuje decyzji w stowarzyszeniu. Członkostwo w radzie jest pro publico bono i zasiadam w niej nie tylko jako ekspert od lat obecny w branży, ale również jako pasjonat i propagator gospodarki o obiegu zamkniętym i polityki zero waste” – czytamy. Goleń deklaruje też, że nie zamierza rezygnować z zasiadania w radzie.
Czytaj: Polska nie zaakceptuje porozumienia UE-Mercosur – przekazał Donald Tusk
Ustawa o systemie kaucyjnym, uchwalona latem ubiegłego roku, miała zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku, ale minister klimatu Paulina Hennig-Kloska przyznała w połowie października, że „system może nie być gotowy” i zapowiedziała półroczne opóźnienie. Dwa tygodnie później głos zabrał premier Donald Tusk, który stwierdził, że resort potrzebuje jeszcze więcej czasu i podał datę: 1 października 2025 roku.
Projekt zakłada m.in. funkcjonowanie w każdej gminie co najmniej jednego punktu odbierania odpadów w systemie kaucyjnym. Punkty odbierałyby trzy rodzaje opakowań: butelki plastikowe do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra. Przy czym szklane opakowania wielorazowego użytku mają wejść do systemu od początku 2026 r.
Kresy.pl/wiadomosci.wp.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!