Służba celna kolejnego sąsiada Białorusi znów raz udaremniła masowy przemyt papierosów z tego państwa.

Tym razem przemyt udaremniony został na granicy Łotwy. Jak podał w środę portal grani.lv to właśnie łotewscy celnicy z placówki w Indrze zainteresowali się pociągiem towarowym z Białorusi, który stał na bocznicy czekając na doprawę. Postanowili oni 5 czerwca sprawdzić przy pomocy specjalnego skanera czy skład przewozi jedynie zadeklarowany granulat drzewny. Kontrola wykazała się, że w granulacie zakopano paczki papierosów.

W materiale drzewnym przewożonym przez pociąg znaleziono łącznie 6 015 paczek papierosów, co daje 120,3 tys. sztuk. Wśród nich 40 tys. stanowiły papierosy marki Premjer.

To nie pierwsza w ostatnim okresie tego rodzaju próba przemytu z Białorusi na Łotwę. 28 maja łotewscy celnicy wykryli w innym wagonie z Białorusi 53,4 tys. niezadeklarowanych do oclenia papierosów marki NZ. Także w tym przypadku były on ukryte w granulacie drzewnym.

26 maja łotewscy funkcjonariusze z placówki Grebnova wykryli z kolei 26,9 tys. papierosów marek NZ, Premjer i Winston z białoruskimi i rosyjskimi banderolami w ciężarówce jadącej z Rosji.

Także w maju rekordową konfiskatę przemycanych z Białorusi papierosów przeprowadzili także polscy celnicy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według wielu komentatorów władze Białorusi sankcjonują organizację przemytu wyrobów tytoniowych do państw Unii Europejskiej, gdzie ich ceny są zdecydowanie wyższe niż w tym państwie. Przemyt miał być organizowany na skalę tak masową, że białoruskie władze miały z niego czerpać istotne wpływy finansowe. Obecna wzmożona walka z tym przemytem może być wynikiem znacznego pogorszenia się relacji Białorusi z Polską i państwami bałtyckimi.

Białoruscy i rosyjscy dziennikarze śledczy (Biełsat TV, naviny.by, proekt.media) podliczyli, że rocznie na Białorusi produkuje się trzykrotnie więcej papierosów, niż potrzebują lokalni palacze. W organizację przemytu ma być zaangażowany białoruski oligarcha tytoniowy Aleksiej Aleksin, który został już przez Łotwę objęty odrębnymi sankcjami krajowymi.

grani.lv/rp.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz