Służba celna kolejnego sąsiada Białorusi znów raz udaremniła masowy przemyt papierosów z tego państwa.

Tym razem przemyt udaremniony został na granicy Łotwy. Jak podał w środę portal grani.lv to właśnie łotewscy celnicy z placówki w Indrze zainteresowali się pociągiem towarowym z Białorusi, który stał na bocznicy czekając na doprawę. Postanowili oni 5 czerwca sprawdzić przy pomocy specjalnego skanera czy skład przewozi jedynie zadeklarowany granulat drzewny. Kontrola wykazała się, że w granulacie zakopano paczki papierosów.

W materiale drzewnym przewożonym przez pociąg znaleziono łącznie 6 015 paczek papierosów, co daje 120,3 tys. sztuk. Wśród nich 40 tys. stanowiły papierosy marki Premjer.

To nie pierwsza w ostatnim okresie tego rodzaju próba przemytu z Białorusi na Łotwę. 28 maja łotewscy celnicy wykryli w innym wagonie z Białorusi 53,4 tys. niezadeklarowanych do oclenia papierosów marki NZ. Także w tym przypadku były on ukryte w granulacie drzewnym.

26 maja łotewscy funkcjonariusze z placówki Grebnova wykryli z kolei 26,9 tys. papierosów marek NZ, Premjer i Winston z białoruskimi i rosyjskimi banderolami w ciężarówce jadącej z Rosji.

Także w maju rekordową konfiskatę przemycanych z Białorusi papierosów przeprowadzili także polscy celnicy.

Według wielu komentatorów władze Białorusi sankcjonują organizację przemytu wyrobów tytoniowych do państw Unii Europejskiej, gdzie ich ceny są zdecydowanie wyższe niż w tym państwie. Przemyt miał być organizowany na skalę tak masową, że białoruskie władze miały z niego czerpać istotne wpływy finansowe. Obecna wzmożona walka z tym przemytem może być wynikiem znacznego pogorszenia się relacji Białorusi z Polską i państwami bałtyckimi.

Białoruscy i rosyjscy dziennikarze śledczy (Biełsat TV, naviny.by, proekt.media) podliczyli, że rocznie na Białorusi produkuje się trzykrotnie więcej papierosów, niż potrzebują lokalni palacze. W organizację przemytu ma być zaangażowany białoruski oligarcha tytoniowy Aleksiej Aleksin, który został już przez Łotwę objęty odrębnymi sankcjami krajowymi.

grani.lv/rp.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply