Państwowa Służba Bezpieczeństwa Łotwy (VDD) zabrania wjazdu do kraju obywatelom Rosji, którzy odmówią podpisania oświadczenia, w którym potępiają rosyjską agresję na Ukrainę – twierdzi łotewski portal LSM.lv. W środę oficjalnie zaprotestowała przeciw takiej praktyce Rosja.

Portal publicznego łotewskiego nadawcy LSM napisał w piątek o doniesieniach pojawiających się na portalach społecznościowych o tym, że podróżni z Rosji są zmuszani na łotewskiej granicy do podpisania dokumentu potępiającego działania militarne Rosji. LSM przywołał przykład obywatela rosyjskiego żonatego z Łotyszką, stale mieszkającego na Łotwie, który ostatnio wracał z Rosji z pogrzebu swojej matki. Łotewskie służby dały mu na granicy do podpisania oświadczenie potępiające agresję Rosji. Ostrzeżono go, że jeśli nie złoży podpisu, jego zezwolenie na pobyt stały na Łotwie zostanie cofnięte. Mężczyzna oświadczenie podpisał.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

LSM zadało Państwowej Służbie Bezpieczeństwa Łotwy pytanie o podstawę prawną takich praktyk. VDD potwierdziła, że cudzoziemcy, którzy wjeżdżają na Łotwę z Rosji lub z Białorusi, poddawani są wzmożonym odprawom na przejściach granicznych.

„Celem kontroli jest identyfikacja osób, które popierają militarną agresję Rosji na Ukrainę i mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Łotwy. Podczas kontroli zwraca się szczególną uwagę na cudzoziemców, którzy np. służyli kiedyś w strukturach siłowych Rosji lub Białorusi, publicznie demonstrują symbole gloryfikujące rosyjską agresję lub wyrażają negatywny stosunek do państwa łotewskiego” – odpowiedziała VDD.

Na tej podstawie odmówiono dotąd wjazdu na Łotwę 62 cudzoziemcom, w tym 41 obywatelom Rosji, 14 obywatelom Białorusi i 7 obywatelom innych państw. Jeśli osoby te posiadały wizę Schengen, anulowano ją.

W środę przeciw takim praktykom „kategorycznie” zaprotestowało rosyjskie MSZ wzywając do siebie łotewskiego dyplomatę. Łotewskim władzom zarzucono „prowokacyjne działania” poprzez wywieranie „ordynarnej presji” na Rosjan przekraczających granicę Łotwy.

„Protestowanie przeciwko temu, co robimy lub czego nie robimy na naszym terytorium, ochronie naszego bezpieczeństwa i ograniczaniu zagrożeń, jest bezcelowe. Będziemy nadal działać w naszym interesie bezpieczeństwa” – odpowiedział minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkēvičs.

CZYTAJ TAKŻE: Estonia ogranicza Rosjanom możliwość ubiegania się o zezwolenie na pobyt czasowy

Kresy.pl / lsm.lv /

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz