Łotwa wprowadziła od poniedziałku wzmocnione kontrole na granicach z Litwą i Estonią. Środki te mają związek ze zwalczaniem epidemii koronawirusa.

Jak podaje estoński portal ERR, od poniedziałku łotewscy pogranicznicy sprawdzają na drogowych przejściach granicznych z Litwą i Estonią elektroniczną rejestrację wszystkich przyjeżdżających. Granica pozostaje jednak otwarta.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Na estońsko-łotewskiej granicy dało się zauważyć nie tylko łotewskich pograniczników, ale towarzyszących im członków Zemessardze – łotewskiej Gwardii Narodowej.

Łotewska straż graniczna potwierdziła, że osoby wjeżdżające do kraju muszą przedstawić kod QR otrzymany podczas wstępnej rejestracji w elektronicznej bazie danych. Rejestracja na stronie internetowej covidpass.lv umożliwia łotewskim władzom monitorowanie, kto wjeżdża do kraju i czy osoby te spełniają wymagania dotyczące samoizolacji.

„Mamy dobrą elektroniczną rejestrację na lotniskach i dworcach kolejowych. Tam możemy zapewnić, że wszyscy przyjeżdżający wypełniają ankiety. Wszystko jest kontrolowane. Jednak do tej pory nie było takiej kontroli nad przejeżdżającymi samochodami przez wewnętrzną granicę UE, ale teraz będzie” – wyjaśnił premier Łotwy Krisjanis Karins.

W miniony weekend na Łotwie zaostrzono ograniczenia dotyczące koronawirusa: w soboty i niedziele można teraz kupić tylko niezbędne towary, udać się do apteki i zatankować. W weekendy nie sprzedaje się m.in. tytoniu i napojów alkoholowych. W związku z tym w czwartek i piątek w sklepach dało się zauważyć duże kolejki. Ponadto Łotysze częściej zaczęli jeździć na zakupy do Estonii.

Jak podaje ERR, w ciągu ostatniego tygodnia liczba osób zarażonych koronawirusem na Łotwie wzrosła o 12%.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Białoruś zamknęła granice z Polską, Litwą, Łotwą i Ukrainą – oficjalnie z powodu epidemii

Kresy.pl / err.ee

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz