Parlament Łotwy przyjął w środę projekt ustawy o zwalczaniu epidemii COVID-19 przewidujący wprowadzenie obowiązkowych szczepień na niektórych stanowiskach i przyznanie pracodawcom prawa do zwalniania pracowników, który nie zaszczepią się.

Za przyjęciem projektu zagłosowało 45 parlamentarzystów a 20 było przeciw. W głosowaniu nie wzięło udziału aż 35 posłów. Termin składania poprawek do drugiego, ostatniego czytania upływa 18 sierpnia.

Jeśli ustawa zostanie uchwalona, opozycja parlamentarna planuje zebrać podpisy 34 posłów, aby czasowo wstrzymać ogłoszenie ustawy i spróbować poddać ją pod referendum.

Agencja LETA podaje, że projekt nakłada na agencje rządowe obowiązek świadczenia usług bezpiecznych epidemiologicznie a na pracodawców obowiązek zapewnienia epidemiologicznie bezpiecznego środowiska pracy.

Pracodawcy będą określać kategorie stanowisk związanych z obowiązkiem szczepienia i informować o tym pracowników. Pracodawcy będą mogli wymagać świadectw szczepień już na etapie rekrutacji do pracy.

Ustawa przewiduje również obowiązkowe posiadanie zaświadczenia o szczepieniu dla osób pracujących w służbie zdrowia, opiece społecznej, a także w oświacie. Poprawki do ustawy przewidują, że obowiązkowymi szczepieniami zostaną objęci praktycznie wszyscy funkcjonariusze państwowi.

Zgodnie z projektem od 1 października br. pracodawca będzie mógł zwolnić z pracy pracownika, który nie będzie posiadał obowiązkowego zaświadczenia o szczepieniu. Jednocześnie ustawa przewiduje prawo pracodawcy i pracownika do zawarcia umowy o pracy bez certyfikatu i wykonywaniu innych obowiązków.

Pracodawcy nie będzie przysługiwało prawo do zwolnienia pracownika, jeżeli pracownik nie zaszczepi się z “obiektywnego powodu”. Taki wyjątek przewidziano także dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Państwo przejmie na siebie odpowiedzialność za szkody wyrządzone zdrowiu ludzkiemu w wyniku obowiązkowych szczepień.

CZYTAJ TAKŻE: Rzecznik rządu: Poważnie rozważamy obowiązkowe przeciw COVID-19 dla medyków

Kresy.pl / bb.lv / rus.delfi.lv

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply