Rozłam w głównej partii opozycyjnej Litwy

Były premier z ramienia Litewskiego Związku Rolników i Zielonych (LVŽS) Saulius Skvernelis opuścił jego frakcję parlamentarną.

Skvernelis i dziewięciu innych polityków LVŽS opuścili we wtorek frakcję parlamentarną tej partii. Dołączyło do nich kolejnych czterech parlamentarzystów. Skvernelis ogłosił zebranie ich w nowej frakcji „Demokraci – dla Litwy”. Obok niego znaleźli się w niej Rima Baškienė, Vytautas Bakas, Domas Griškevičius, Rūta Miliūtė, Laima Mogenienė, Laima Nagienė, Lukas Savickas, Algirdas Stončaitis, Zenonas Streikus, Tomas Tomilinas, Algirdas Butkevičius i Linas Kukuraitis.

Politycy nowej frakcji deklarują wolę stworzenia „konstruktywnej opozycji”. Ich odejście pozostawiło LVŽS, do tej pory największą partię opozycyjną w Seimasie, z 22 deputowanymi.

„To, co widzimy dzisiaj na Litwie, to spolaryzowany, podzielony naród, sytuacja, z której niestety korzysta wielu polityków” – tłumaczył swój ruch Skvernelis, którego zacytował państwowy nadawca LRT – „Po długich naradach wraz z kolegami zdecydowaliśmy, że nie chcemy być częścią polityki podziału i polaryzacji”.

Były premier sygnalizował rozchodzenie się jego jego drogi z LVŽS jeszcze w sierpniu, przy okazji zamieszek pod gmachem parlamentu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

LRT twierdzi, że frakcja „Demokraci – za Litwę” może się wkrótce powiększyć. W Seimasie funkcjonuje Grupa Parlamentarna Regionów Litwy jednocząca 9 polityków z różnych partii w tym trzech przedstawicieli Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin oraz posłowie niezależni. Z nieoficjalnych informacji jakie już wcześniej uzyskał nasz portal wynikało, że polscy parlamentarzyści rozważali współpracę z inicjatywą Skvernelisa. W ubiegłej kadencji AWPL-ZChR wchodziła w skład kierowanego przez niego rządu.

„Przymierzał się do budowy swojej frakcji już wcześniej, dlatego nie było to dla nas zaskoczeniem” – powiedziała naszemu portalowi Beata Pietkiewicz, posłanka AWPL-ZChR z okręgu solecznickiego. Jak mówi – „Było widać różnice zdań w Związku Rolników i Zielonych”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pietkiewicz podkreśliła, że skład frakcji Skvernelisa jest „zróżnicowany”. Posłanka spodziewa się, że powstanie nowej frakcji  może uruchomić zmiany na stanowiskach w parlamentarnych komisjach. Członkowie „Demokratów – za Litwę” będą chcieli uzyskać jakieś stanowisko przewodniczącego. Oceniła też, że Skvernelis będzie starał zachować się „zdrowy rozsądek” w stosunku do obecnej koalicji rządzącej.

Na pytanie o to czy do frakcji byłego premiera może dołączyć także troje posłów AWPL-ZChR Pierkiewicz odpowiedziała – „Na razie o tym nie mówimy. Mamy nadzieję, że Skvernelis będzie słyszalnym głosem na opozycji. Liczymy na konstruktywną współpracę.”

lrt.lt/kresy.pl

 

 

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz