Premier Litwy krytykowany za wizytę w Izraelu

Ostatnia wizyta premiera Litwy Sauliusa Skvernelisa w Izraelu „uczyniła więcej złego niż dobrego” – uważa prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

Jak podała w poniedziałek agencja BNS, litewska prezydent w oświadczeniu przesłanym przez jej służby prasowe skrytykowała zeszłotygodniową wizytę Sauliusa Skvernelisa w Izraelu. „Wizyta w Izraelu wywołała mieszane reakcje społeczności międzynarodowej i zagranicznych mediów. W związku z tym uczyniła więcej złego niż dobrego”. – cytuje słowa Grybauskaite agencja BNS.

Jak podawały wcześniej media, Skvernelis przebywając na początku ubiegłego tygodnia w Izraelu nie odwiedził Autonomii Palestyńskiej, chociaż zwyczajowo europejscy przywódcy odwiedzają ten kraj przy okazji wizyt w Izraelu. Co gorsza, litewskiego premiera oprowadzał po okupowanej przez Izrael Wschodniej Jerozolimie ambasador Izraela na Litwie a nie przedstawiciel władz Palestyny, co zostało uznane przez Palestyńczyków za naruszenie międzynarodowych norm prawnych i polityki Unii Europejskiej. W związku z tym Palestyna przekazała Litwie notę dyplomatyczną, w której wyrażono ubolewanie z faktu nieodwiedzenia Autonomii Palestyńskiej i oburzenie zwiedzaniem Wschodniej Jerozolimy przez Skvernelisa w towarzystwie izraelskiego dyplomaty.

Litewskie MSZ nie chciało komentować palestyńskiej noty dyplomatycznej. Rzecznik premiera Tomas Beržinskas powiedział, że premier niezależnego państwa ma prawo decydować, gdzie udaje się z wizytą. W wypowiedzi dla BNS Beržinskas odnosząc się do krytyki ze strony Grybauskaite stwierdził, że „znacznie większą szkodę” przynoszą Litwie „jednoosobowo podejmowane decyzje” o głosowaniu w ONZ „skutkujące odwróceniem się od naszego kluczowego strategicznego partnera – USA”.

PRZECZYTAJ: Izrael niezadowolony z głosowania Litwy w ONZ ws. Jerozolimy

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Tomas Beržinskas zapewniał przy tym, że wizyta Skvernelisa nie oznaczała zmiany stanowiska Litwy wobec kwestii rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Kresy.pl / BNS / L24.lt / Wilnoteka

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz