Premier Litwy krytykowany za wizytę w Izraelu

Ostatnia wizyta premiera Litwy Sauliusa Skvernelisa w Izraelu „uczyniła więcej złego niż dobrego” – uważa prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

Jak podała w poniedziałek agencja BNS, litewska prezydent w oświadczeniu przesłanym przez jej służby prasowe skrytykowała zeszłotygodniową wizytę Sauliusa Skvernelisa w Izraelu. „Wizyta w Izraelu wywołała mieszane reakcje społeczności międzynarodowej i zagranicznych mediów. W związku z tym uczyniła więcej złego niż dobrego”. – cytuje słowa Grybauskaite agencja BNS.

Jak podawały wcześniej media, Skvernelis przebywając na początku ubiegłego tygodnia w Izraelu nie odwiedził Autonomii Palestyńskiej, chociaż zwyczajowo europejscy przywódcy odwiedzają ten kraj przy okazji wizyt w Izraelu. Co gorsza, litewskiego premiera oprowadzał po okupowanej przez Izrael Wschodniej Jerozolimie ambasador Izraela na Litwie a nie przedstawiciel władz Palestyny, co zostało uznane przez Palestyńczyków za naruszenie międzynarodowych norm prawnych i polityki Unii Europejskiej. W związku z tym Palestyna przekazała Litwie notę dyplomatyczną, w której wyrażono ubolewanie z faktu nieodwiedzenia Autonomii Palestyńskiej i oburzenie zwiedzaniem Wschodniej Jerozolimy przez Skvernelisa w towarzystwie izraelskiego dyplomaty.

Litewskie MSZ nie chciało komentować palestyńskiej noty dyplomatycznej. Rzecznik premiera Tomas Beržinskas powiedział, że premier niezależnego państwa ma prawo decydować, gdzie udaje się z wizytą. W wypowiedzi dla BNS Beržinskas odnosząc się do krytyki ze strony Grybauskaite stwierdził, że „znacznie większą szkodę” przynoszą Litwie „jednoosobowo podejmowane decyzje” o głosowaniu w ONZ „skutkujące odwróceniem się od naszego kluczowego strategicznego partnera – USA”.

PRZECZYTAJ: Izrael niezadowolony z głosowania Litwy w ONZ ws. Jerozolimy

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Tomas Beržinskas zapewniał przy tym, że wizyta Skvernelisa nie oznaczała zmiany stanowiska Litwy wobec kwestii rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Kresy.pl / BNS / L24.lt / Wilnoteka
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz