24 nielegalnych migrantów złożyło pozew zbiorowy do regionalnego sądu administracyjnego, żądając od Litwy odszkodowania za zatrzymania w latach 2021–2022.

Po wybuchu kryzysu migracyjnego w lecie 2021 r., związanego bardzo znaczącym wzrostem liczby nielegalnych przekroczeń granicy od strony Białorusi, władze Litwy zmieniły procedury postępowania, zawracając intruzów, a tych, którzy wdarli się na litewskie terytorium umieszczając w ośrodkach zamkniętych, w tym prowizorycznych obozach. I właśnie to grupa ówczesnych nielegalnych imigrantów uważa za naruszenie prawa, jak podał publiczny nadawca LRT.

24 zatrzymanych migrantów przygotowało wniosek do sądu z pomocą organizacji Amnesty International. „Co najmniej cztery tysiące mężczyzn, kobiet i dzieci było bezprawnie przetrzymywanych miesiącami bez możliwości zaskarżenia decyzji przed sędzią. Stanowi to zdradę praworządności na skalę sejsmiczną, nakładając ogromne cierpienie na osoby, które szukały międzynarodowej ochrony i godnego traktowania” – skomentowała zastępca dyrektora regionalnego Amnesty International na Europę, Dinushika Dissanayake.

Uznała ona, że skarżący litewskie państwo „doznali licznych niesprawiedliwości ze strony władz litewskich”. „Składając ten pozew, żądają sprawiedliwości za czas, który został skradziony im i ich dzieciom w areszcie” – stwierdził Dissanayake.

Skarżący żądają odszkodowania pieniężnego w wysokości 5 tys. euro dla każdego. „Jeśli sprawa zakończy się sukcesem, stanie się okazją do zadośćuczynienia nie tylko dla nich, ale także innych osób, które, miejmy nadzieję, będą mogły dołączyć do pozwu zbiorowego” – powiedziała Dissanayake.

Prawnik Rytis Satkauskas, który reprezentuje powodów, powiedział agencji BNS, że po złożeniu wniosku grupy migrantów sąd ma 14 dni roboczych na podjęcie decyzji w sprawie terminu dołączenia dodatkowych skarżących do pozwu zbiorowego. Może być to ktoś z grupy około 4 tys. osób.

Litewski Sąd Konstytucyjny orzekł w zeszłym roku, że zatrzymania nieleglanych imigrantów w czasie kryzysu na granicy były niezgodne z konstytucją. Stwierdził, że migranci byli przetrzymywani przez sześć miesięcy bez prawa do swobodnego przemieszczania się i przy braku jakiejkolwiek decyzji odpowiedniego organu, wyłącznie na podstawie faktu, że przekroczyli granicę litewską, co uznał za niegzodne z prawem.

lrt.lt/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply