Litwa zaniepokojona dialogiem Estonii z Rosją

Dzień po tym, jak estońska prezydent Kersti Kaljulaid spotkała się na Kremlu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, litewski minister spraw zagranicznych Linas Linkevicius wezwał Estonię do koordynacji działań i zachowania ostrożności w dialogu z Moskwą. – podała agencja BNS.

„Zawsze jest bardziej skuteczne, gdy koordynujemy sprawy i działamy w bardziej jednolity sposób (…) ponieważ zawsze będą próby podzielenia nas i testowania jedności krajów europejskich lub krajów bałtyckich” – skomentował spotkanie Putin-Kaljulaid szef litewskiej dyplomacji.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Według niego Tallin nie poinformował przed spotkaniem, jakie tematy zamierzano poruszyć podczas rozmowy z Putinem. Wyraził nadzieję, że Estonia dostarczy więcej informacji na temat tego spotkania.

Linkevicius powiedział, że nie chce oceniać wizyt urzędników innych krajów, ale dodał, że dla Rosji ważne jest pokazanie, że nie jest izolowana i stworzenie wrażenia normalnej współpracy z innymi krajami. Jego zdaniem temu służą takie wizyty, jak wizyta Kaljulaid. Według niego dialog nie powinien być „zasłoną dymną”, która niczego nie zmienia, a jedynie „tworzy wrażenie normalnej współpracy”. Linkevicius dodawał, że w jego opinii działania i retoryka Rosji nie zmieniają się pomimo spotkań z przedstawicielami krajów zachodnich.

„W końcu Rosja nie żałuje, że anektowała 20 proc. gruzińskiego terytorium w 2008 roku, czy faktu, że anektowała Krym w 2014 roku” – twierdził szef litewskiego MSZ.

Linkevicius wstrzymał się od skomentowania słów Kaljulaid o zamiarze wznowienia programu współpracy Estonii z Rosją mówiąc, że chciałby dowiedzieć się na ten temat więcej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, podczas wizyty w Moskwie prezydent Estonii Kersti Kaljulaid spotkała się w czwartek z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Było to pierwsze spotkanie głów obu państw od 8 lat. W krótkim przemówieniu przed spotkaniem z Putinem prezydent Estonii powiedziała, że jest gotowa na dialog z Rosją. Kersti Kaljulaid poinformowała później, że zaprosiła Władimira Putina do odwiedzenia Estonii w przyszłym roku. Rozmowy między Kaljulaid a Putinem trwały 2,5 godziny.

Kresy.pl / BNS

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz