Pod koniec pierwszego półrocza 2020 roku Francja przyśle na Litwę 300 swoich żołnierzy. Będą oni stacjonować na Litwie w ramach wielonarodowego batalionu NATO. Jak podaje litewski portal Delfi, poinformował o tym w poniedziałek w Paryżu szef MSZ Litwy Linas Linkevičius.

Po paryskim spotkaniu z francuskim ministrem spraw zagranicznych Linkevičius powiedział w wywiadzie, że pod koniec czerwca br. Francja przyśle na Litwę 300 żołnierzy, którzy wejdą w skład dowodzonej przez Niemcy grupy będącej częścią “wschodniej flanki NATO”.

“Nasi żołnierze uczestniczą w misjach, które są ważne dla Francji, przecież w Mali mamy około 40 wojskowych, oni [Francuzi – red.] również bardzo doceniają nasz wkład, jest to obopólny interes, staramy się pomagać sobie nawzajem w priorytetach” – mówił szef litewskiej dyplomacji.

Linkevičius spotkał się także w Paryżu z przedstawicielem prezydenta Pierre’em Wimontem oraz francuską sekretarz stanu do spraw europejskich Amélie de Montchalin. Omówiono stosunki dwustronne między Litwą i Francją, realizację celów strategicznego partnerstwa obu krajów, sytuację bezpieczeństwa w regionie, najważniejsze kwestie bieżące na forum Unii Europejskiej, sytuację w Rosji i na Ukrainie.

Według Delfi wielonarodowa grupa batalionowa NATO na Litwie liczy ponad 1,2 tys. żołnierzy z sześciu państw. Odpowiadają za nią Niemcy, którzy mają w niej 600 żołnierzy.

Jak pisaliśmy, będzie to drugi rzut francuskich żołnierzy na Litwie. Po raz pierwszy służyli oni w ramach batalionu w 2018 roku.

Kresy.pl / Delfi

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply