Prezydenci Rosji i Estonii spotkali się po raz pierwszy od 8 lat

Przebywająca z wizytą w Moskwie prezydent Estonii Kersti Kaljulaid spotkała się w czwartek na Kremlu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Było to pierwsze spotkanie głów obu państw od 8 lat.

Kaljulaid przybyła do Moskwy na otwarcie wyremontowanej ambasady Estonii. W krótkim przemówieniu przed spotkaniem z Putinem prezydent Estonii powiedziała, że jest gotowa na dialog z Rosją.

Jak podała Gazeta.ru, Putin mówił, iż brak kontaktów pomiędzy głowami obu państw jest rzeczą nienormalną. Jego zdaniem wpłynęło to negatywnie na obroty handlowe między oboma państwami, które przez ostatnie dwa lata spadły o 50 proc. Jak mówił, Rosję i Estonię łączą wspólne interesy związane z Morzem Bałtyckim, a także bezpieczeństwem, ekologią, transportem i tranzytem. Podobne zdanie miała Kaljulaid, która mówiła, że „z sąsiadami należy rozmawiać”.

Rozmowy między Kaljulaid a Putinem trwały 2,5 godziny. Na konferencji prasowej po spotkaniu prezydent Estonii ujawniła, że strony oceniły sytuację na Ukrainie i proces realizacji porozumień mińskich.

Ponadto uczestnicy spotkania omówili tematy sankcji, umowy o zniesieniu podwójnego opodatkowania, a także obawy Tallina dotyczące zagrożenia ze strony Rosji. Rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow mówił później, że obawy Estonii są całkowicie bezpodstawne. Twierdził, że są one „umiejętnie podsycane” przez natowskich dowódców wojskowych i „polityków zza oceanu”.

Strony omówiły także sytuację mniejszości rosyjskojęzycznej w Estonii. Według Pieskowa Estonia wykazuje „pewną elastyczność” w kwestii przejścia rosyjskich szkół na język estoński. Przed wizytą Kaljulaid  mówiła, że istnienie systemu szkół dwujęzycznych jest zagrożeniem dla estońskiego języka i kultury.

Kersti Kaljulaid poinformowała również, że zaprosiła Władimira Putina do odwiedzenia Estonii w przyszłym roku.

Poprzednie spotkanie przywódców Rosji i Estonii odbyło się w 2011 roku w trakcie wizyty prezydenta Toomasa Hendrika Ilvesa w Rosji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Estonii spotka się z Putinem. Premier Litwy: to wymaga odwagi

Kresy.pl / ERR / BNS / Gazeta.ru
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz