Litwa zakupi dla swojej armii sześć śmigłowców Black Hawk

Litwa zdecydowała, że zakupi dla swoich sił zbrojnych sześć amerykańskich śmigłowców Black Hawk za około 300 milionów euro. – podał w piątek portal Delfi powołując się na agencję BNS.

Amerykańskie Black Hawki zastąpią osiem radzieckich Mi-8, z których Litwa korzystała dotychczas. Według litewskiego ministerstwa obrony nowe śmigłowce będą wykorzystywane w operacjach poszukiwawczych i ratowniczych, a także do realizacji zadań litewskiej armii i grupy batalionowej NATO stacjonującej na Litwie.

Negocjacje z rządem USA w sprawie nabycia śmigłowców mają rozpocząć się niebawem, a umowa ma zostać podpisana do końca przyszłego roku. Pierwsze helikoptery zostaną dostarczone na Litwę do końca 2024 r.

Z oświadczenia litewskiego ministerstwa wynika, że transakcja będzie obejmowała nie tylko śmigłowce, ale także pakiet szkoleń, części zamiennych i niezbędnego wyposażenia. Rząd USA ma obecnie rozważać możliwość wsparcia tego kontraktu z funduszy na rzecz wspierania bezpieczeństwa. Wolę szkolenia litewskich pilotów i techników zadeklarowała Gwardia Narodowa z Pensylwanii.

Jako główny powód wymiany Mi-8 na Black Hawki podano dobiegający końca okres eksploatacji radzieckich śmigłowców, które do tego często się psują, oraz to, że śmigłowce Dauphin zakupione kilka lat temu są głównie wykorzystywane do operacji poszukiwawczych, ratowniczych i obserwacyjnych.

Ministerstwo obrony Litwy twierdzi również, że naprawy Mi-8 są ryzykowne ze względu na skomplikowany proces dostawy części zamiennych z Rosji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że na początku br. szef MON Mariusz Błaszczak podpisał umowę z zakładami PZL Mielec, należącymi do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin, na dostawę czterech śmigłowców S-70i Black Hawk do prowadzenia powietrznych operacji specjalnych wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym oraz doposażeniem. Maszyny mają trafić na wyposażenie sił specjalnych do końca tego roku. Wartość kontraktu to 683,4 mln zł. Koszt jednego śmigłowca wraz z wyposażeniem wynosi ok. 75 mln PLN.

CZYTAJ TAKŻE: Litewski prezydent: Litwa jest w stanie bronić się przed atakiem Rosji przez 3-4 tygodnie

Kresy.pl / delfi.lt
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz