Duda obiecał, że będzie rozmawiać z Grybauskaite o problemach Polaków na Litwie

Andrzej Duda przyjechał na Litwę, by wziąć udział w obchodach setnej rocznicy powstania niepodległej Republiki Litewskiej.

Prezydent Andrzej Duda, który wraz z małżonką rozpoczął w czwartek trzydniową wizytę na Litwie, spotkał się wczoraj z przedstawicielami społeczności polskiej. W Domu Kultury Polskiej w Wilnie wręczył zasłużonym działaczom odznaczenia państwowe.

Jak pisze portal L24.lt, prezydenta i zebranych w sali DKP przywitała ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska. „Polacy na Litwie to nie Polonia, to nie emigranci. To Polacy urodzeni tutaj, na tej Ziemi. Oni zawsze tu byli i nigdy stąd nie wyjeżdżali. I dlatego to do nich dzisiaj przyjechał pan prezydent Rzeczypospolitej Polskiej” – mówiła polska ambasador.

Prezydent Duda dziękował za możliwość spotkania z Polakami, a także za to, że Polacy na Litwie pracują i działają „dla Polaków i dla polskości”, a także są „dobrymi, lojalnymi obywatelami państwa litewskiego”. „Bo w ten sposób dajecie świadectwo o nas jako o Polakach, że jesteśmy ludźmi pracowitymi, rzetelnymi, uczciwymi. Ludźmi, którzy szanują bliźnich i szanują kraj, w którym żyją” – mówił Andrzej Duda.

Duda, który przyjechał na Litwę, by wziąć udział w obchodach setnej rocznicy powstania niepodległej Republiki Litewskiej, zapraszał litewskich Polaków do naszego kraju na obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą.

Według L24.lt, Andrzej Duda w swoim przemówieniu poruszył też problemy, z którymi boryka się polska mniejszość narodowa na Litwie, m.in., kwestie związane z nauczaniem języka polskiego, z językiem polskim na maturze. „Będę o tych problemach, które państwa dotykają, rozmawiał z prezydent Dalią Grybauskaitė. Będziemy starali się powoli, mam nadzieję, te problemy pokonać wspólnie, uzgadniając metody rozwiązania kwestii, które budzą spory czy wątpliwości” – mówił prezydent wzywając jednocześnie do „spokoju” i poruszania tych kwestii w „dobrym dialogu”. Stosunki polsko-litewskie określił jako zmierzające „w dobrym kierunku” i nie ukrywał, że ma nadzieję, iż przełoży się to na sytuację Polaków na Litwie.

Polski prezydent wiele ciepłych słów poświęcił nauczycielom polskich szkół. „Jestem Państwu ogromnie zobowiązany za to, że cały czas jesteście Polakami i dbacie o to, żeby Wasze dzieci o polskości nie zapomniały, żeby znały język, polską historię, polską kulturę, polską literaturę, polską poezję. Dziękuję za to ogromnie, przede wszystkim nauczycielom, pedagogom, ale także rodzicom, którzy dbają o to, żeby ich dzieci wychowały się w naszej polskiej tradycji” – mówił Duda.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Duda przyjął politycznego lidera Polaków na Litwie

Kresy.pl / L24.lt

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. arczi
    arczi :

    Część oficjalna wizyty to sztywne ramy i nam nic po niej. Ważne było spotkanie w Warszawie z Tomaszewskim – liderem Polaków na Litwie i prezesem AWPl-ZCHR dzień przez wyjazdem do Wilna. Ważne było spotkanie z Rodakami jako pierwszy punkt pobytu Dudy na Litwie. A słowa prezydenta miały podnieść ducha, były podziękowaniem za polskość i zapewnieniem, że sprawy wilnian nie będą zamiatane pod dywan (jak dotychczas).