Premier Abchazji zginął w wypadku samochodowym

Szef rządu nieuznawanej przez większość państw świata Abchazji Giennadij Gagulija zginął w sobotę wieczorem w wypadku samochodowym. Abchaskie władze wykluczyły możliwość, by wypadek był wynikiem zamachu na jego życie.

Jak podaje agencja RIA Nowosti, do wypadku doszło w czasie, gdy kolumna pojazdów rządowych zmierzała z lotniska w rosyjskim Soczi do stolicy Abchazji Suchumi. Abchaska delegacja wracała z wizyty w Syrii, gdzie spotkała się z prezydentem tego kraju Baszszarem al-Asadem. Syria jest jednym z niewielu krajów, który uznaje niepodległość Abchazji.

Według abchaskiego MSW sprawcą wypadku był kierowca samochodu osobowego WAZ, który kierował pojazdem pod wpływem narkotyków. Oprócz Gaguliji ranne zostały dwie osoby – kierowca oraz ochroniarz premiera Abchazji. W wyniku odniesionych obrażeń Gagulija zmarł w szpitalu. Pozostałe ranne osoby nie odniosły poważnych obrażeń i zostały wypisane ze szpitala.

Służba prasowa prezydenta republiki ogłosiła, że śmierć Gaguliji nie była wynikiem zamachu. „To był zwyczajny przypadek. Premier zginął w wypadku samochodowym. Nie ma mowy o zamachu terrorystycznym ani o próbie zabójstwa” – powiedziała rzeczniczka prezydenta Abchazji Raula Chadżymby, którego samochód również jechał w rządowej kolumnie.

Giennadij Gagulija piastował urząd premiera Abchazji od kwietnia tego roku. Wcześniej był premierem tego kraju w latach 1995-1997 i 2002-2003. Pozostawił żonę i dwoje dzieci.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Abchazja (a także Osetia Południowa) formalnie pozostaje częścią Gruzji. Abchazi i Osetyjczycy podnieśli bunt przeciw Gruzji jeszcze w latach 1991-1992. Udało im się zbudować faktycznie niepodległe struktury władzy. Gdy prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili próbował w 2008 roku militarnie odzyskać kontrolę nad Osetią Południową nastąpiła interwencja wojskowa Rosji, która wyparł oddziały gruzińskie i wkroczyła wgłąb gruzińskiego terytorium. Po tej wojnie Rosja oficjalnie uznała państwowość Abchazów i Osetyjczyków i zacieśnia wszechstronne związki z ich republikami.

Kresy.pl / RIA Nowosti / TASS
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz