Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow domaga się od Polski przeprosin za oblanie czerwoną farbą ambasadora Rosji w Warszawie.

„Ukraina to zamknięta kwestia, mnie interesuje Polska” – Kadyrow stwierdził na krótkim nagraniu, jakie zamieściło na Twitterze konto Nexta – „Po Ukrainie, jeśli będzie rozkaz, w sześć sekund pokażemy wam do czego jesteśmy zdolni”. Zwracając się do Polaków przywódca Czeczenii powiedział – „Zabierzcie swoją broń, swoich najemników”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Kadyrow domagał się też, by Polska przeprosiła „za sytuację z ambasadorem Rosji”. Groził przy tym – „Nie zostawimy tego bez odpowiedzi”.

Szef władz czeczeńskiej republiki w ramach Federacji Rosyjskiej odniósł się do incydentu jaki miał miejsce 9 maja. Ukrainka przebywająca w Polsce Iryna Zemlana oblała wówczas ambasadora Rosji Siergieja Andirejewa czerwoną cieczą przypominającą krew.

Mimo, że było to złamanie konwencji wiedeńskiej i polskiego prawa Ukrainka nie została pociągnięta do odpowiedzialności karnej, lecz pod eskortą polskich służba opuściła Warszawę.

Nazwisko Iryny Zemlanej pojawiało się wcześniej przy okazji doniesień o blokadach polsko-białoruskich przejść granicznych. Były one blokowane przez aktywistów, głównie ukraińskich, domagających się zaprzestania handlu w Białorusią i Rosją. Zemlana również brała udział w blokadach. Ona sama przedstawia się jako ekspert ds. mediów oraz instruktor ds. bezpieczeństwa dla dziennikarzy. Jest związana z ukraińską organizacją Instytut Masowej Informacji.

wp.pl/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz