Azjatycki Bank Rozwoju wesprze finansowo Gruzję

Azjatycki Bank Rozwoju (ADB) zadecydował o wydzieleniu kredytu dla Gruzji, który ma umożliwić jej walkę ze skutkami pandemii koronawirusa SARS COVID-19.

Rada Dyrektorów ADB zadecydowała o wydzieleniu dla Gruzji kredytu w wysokości 100 mln dol. „Wyrażamy nasze pełne poparcie dla działań [władz] Gruzji w sprawie pandemii, a ten kompleksowy pakiet finansowy zostanie wykorzystany na niezbędne potrzeby w dziedzinie medycyny i społeczno-ekonomicznej” – ukraińska agencja informacyjna Interfax zacytowała w czwartek słowa prezesa banku Masatsugu Asagawy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Interfax podkreśla, że władze Gruzji już w styczniu podjęły działania mające zapobiegać rozprzestrzenieniu się koronawirusa SARS COVID-19 na jej terytorium. Wiązało się to między innymi z zamknięciem granic. Władze wprowadziły tam nawet zakaz ruchu samochodów osobowych. Uderzyło to w sektor turystyczny kraju, który jest ważny dla gospodarki Gruzji. Jak podaje agencja informacyjna liczba cudzoziemców odwiedzających Gruzję zmniejszyła się w marcu w stosunku rok do roku o 60 proc.

Program wsparcia finansowego dla Gruzji został przygotowany przez ADB we współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i ma umożliwić temu państwu stworzenie pakietu środków finansowych na rzecz stymulacji gospodarki.

Gruzji udaje się jak na razie ograniczyć rozwój pandemii. Jak do tej pory na terenie tego państwa odnotowano tylko 738 przypadków zarażenia nowym koronawirusem. Zmarło 12 jego nosicieli. W ciągu bieżącej doby odnotowano 2 nowe przypadki zakażenia.

Azjatycki Bank Rzowoju został założony w 1966 r. z inicjatywy Japonii i początkowo zrzeszał państwa Azji Południowo-Wschodniej. Jednak w ciągu kolejnych dekad, szczególnie po zakończeniu „zimnej wojny”, do banku przystąpiły państwa z innych regionów. Obecnie obok Japonii zrzesza on 47 państw z Azji i Oceanii w tym Chiny oraz 19 państw z innych kontynentów w tym USA.

Gruzja jest członkiem ADB od 2007 r. i jak do tej pory otrzymała z niego środki na sumę 2,8 mld dol.

interfax.com.ua/worldometers.info/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz