Wicekanclerz Niemiec, minister gospodarki i ochrony klimatu Robert Habeck powiedział, że zgoda na uruchomienie gazociągu Nord Stream 2 byłaby kapitulacją Europy.

Jak podaje TASS, powołując się na agencję dpa, Robert Habeck nazwał „kapitulacją” ewentualne uruchomienie Nord Stream 2 we wtorek w Brukseli podczas nieplanowanego posiedzenia Rady UE na szczeblu ministrów energetyki.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Zatwierdzenie Nord Stream 2 ponownie zwiększyłoby naszą zależność od rosyjskiego gazu – dokładnie odwrotnie do tego, nad czym pracowaliśmy tutaj przez ostatnie sześć miesięcy – i oczywiście to również kapitulacja ze wszystkich środków sankcyjnych, które przyjęliśmy” – powiedział Habeck.

Komentując dalszą redukcję dostaw gazu przez Nord Stream 1, wicekanclerz Niemiec nazwał taki krok strony rosyjskiej „oczywistą strategią Kremla”. Jego zdaniem Gazprom „nie jest już panem własnych decyzji”.

Farsa wokół tej kanadyjskiej turbiny mówi to jasno” – przekonywał Habeck. Według niego „wszystko jest upolitycznione, umowy nie są już respektowane”.

Habeck wyraził opinię, że Rosja wywiera presję, by osiągnąć dwa strategiczne cele. „Po pierwsze, żeby zniszczyć solidarność w Europie z powodu wysokich cen gazu. Po drugie, to presja na Nord Stream 2. Raz po raz słyszy się z Kremla, że ​​jest drugi gazociąg, którym po zatwierdzeniu można by dostarczać w dużych ilościach gaz” – powiedział wicekanclerz RFN.

Na zakończenie Habeck zaznaczył, że plan zmniejszenia zużycia gazu, uzgodniony przez ministrów energetyki 27 krajów UE, jest „mocnym sygnałem” przeciwko krytykom UE. Wskazywał, że przed osiągnięciem porozumienia pojawiały się głosy, że Europa jest podzielona i nie uda się uzgodnić planu oszczędnościowego, który ostatecznie przyjęto w ciągu kilku dni.

CZYTAJ TAKŻE: Gazprom ponownie zmniejszy przesył gazu przez Nord Stream 1

Kresy.pl / tass.ru

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. wrobel
    wrobel :

    Spytajcie swoich wyborców, puste łby unijne, czy także są zjednoczeni i popierają wasze durne decyzje. Uśmiechnięte gęby, frazesy a pojęcia o zarządzaniu ZERO. Sankcje przeciw ludności Europy, to wymyśliliście zadowoleni z siebie oszołomy.