Około 5,5 tysiąca osób wzięło udział w niedzielnym marszu przeciwko paktowi migracyjnemu ONZ w Brukseli. Po marszu doszło do starć z policją. – podało Polskie Radio.

Demonstrację zorganizowały flamandzkie ugrupowania prawicowe. Dołączyli do nich nacjonaliści z partii Interes Flamandzki i kibice piłkarscy. Według belgijskiej policji wzięło w niej udział 5,5 tysiąca uczestników.

Sam marsz, który odbywał się w dzielnicy, gdzie mają siedziby główne europejskie instytucje, przebiegł spokojnie. Uczestnicy marszu skandowali takie hasła jak “Najpierw nasz naród” czy “brukselskie szczury”. Po zakończeniu przemówień przez organizatorów, gdy zgromadzenie miało się zakończyć, część uczestników zaczęła atakować policję rzucając kamieniami i barierkami. Podjęto także próbę wtargnięcia do siedziby Komisji Europejskiej, rozbito szyby w jej budynku. Policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego. Doprowadzenie do uspokojenia sytuacji trwało godzinę. Prawie 90 osób zostało zatrzymanych.

W innym miejscu miasta odbyła się kontrmanifestacja środowisk lewicowych, która zgromadziła około 1 tys. osób. To zgromadzenie przebiegło spokojnie.

Jak pisaliśmy, sprawa globalnego paktu w sprawie imigracji opracowanego na forum ONZ doprowadziła do rozpadu koalicji rządzącej Belgią. Nowy Sojusz Flamandzki (N-VA) opuścił koalicję rządzącą Belgią, stanowiącą postawę dla rządu Charlesa Michela. N-VA odszedł z koalicji ponieważ nie zgadza się na ratyfikację przez Belgię paktu w sprawie imigracji opracowanego przez ONZ (tzw. Global Compact). Premier Michel jest zwolennikiem podpisania paktu, podobnie jak większość parlamentarna (w tym będący w opozycji socjaliści i Zieloni).

Przyjęcia paktu ONZ w sprawie imigracji odmówiły m.in. Austria, Australia, Bułgaria, Chorwacja, Estonia, Izrael, Włochy, Polska, Słowacja, Szwajcaria, Węgry i USA. Zdaniem wielu z tych krajów  porozumienie Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration (Globalne porozumienie na rzecz bezpiecznej, uporządkowanej i legalnej migracji)  może stanowić zachętę do nielegalnej migracji i nie gwarantować bezpieczeństwa.

Kresy.pl / Polskie Radio / Reuters / RTBF

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply