Trybunał w Hadze zajmie się tajnymi więzieniami CIA w Polsce? MTK podjął ważną decyzję

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze zezwolił w czwartek prokuratorom Trybunału na wszczęcie dochodzenia w sprawie domniemanych zbrodni wojennych popełnionych w Afganistanie. Wywołało to oburzenie w Waszyngtonie, ponieważ śledztwo może dotyczyć także działań sił amerykańskich. Jak podaje agencja AFP, wcześniej prokuratorzy MTK zapowiadali, że zajmą się sprawą tajnych więzień CIA m.in. w Polsce.

W kwietniu 2019 roku MTK odrzucił wniosek głównej prokurator Trybunału Fatou Bensoudy o umożliwienie wszczęcia śledztwa w sprawie ewentualnych zbrodni popełnionych w Afganistanie od 2003 roku. Sędziowie stwierdzili, że jej wniosek spełnia wszelkie kryteria prawne i merytoryczne, ale “nie leży w interesie sprawiedliwości”. Bensouda odwołała się od tego postanowienia i dzisiaj sędziowie apelacyjni wydali postanowienie na jej korzyść.

“Prokurator jest upoważniony do wszczęcia dochodzenia w sprawie domniemanych przestępstw popełnionych na terytorium Afganistanu od 1 maja 2003 roku” – powiedział sędzia MTK Piotr Hofmański cytowany przez agencję AFP. „Do prokuratora należy ustalenie, czy istnieje uzasadniona podstawa do wszczęcia dochodzenia” – dodawał Hofmański. Śledztwo może dotyczyć wszystkich stron konfliktu.

Postanowienie MTK zezwala także prokuratorom na zbadanie ewentualnych przestępstw popełnionych poza Afganistanem, o ile są jasno powiązane z konfliktem zbrojnym w tym kraju.

Jak przypomina AFP, prokuratorzy MTK wcześniej twierdzili, że ich dochodzenie będzie dotyczyć także domniemanych zbrodni wojennych CIA w tajnych “więzieniach” na terenie takich państw jak Litwa, Polska czy Rumunia. Zdaniem prokuratorów MTK co najmniej 24 osoby były w nich torturowane w latach 2003-2004.

Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo zaatakował decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego nazywając ją „lekkomyślnym” ruchem i „zapierającym dech w piersiach działaniem ze strony nieodpowiedzialnej instytucji politycznej udającej ciało prawne”. Pompeo, przemawiając na konferencji prasowej wskazywał, że “nieodpowiedzialny” wyrok MTK zapadł zaledwie kilka dni po podpisaniu przez Stany Zjednoczone historycznego porozumienia pokojowego z talibami.

Przypomnijmy, że USA od dawna grożą pracownikom i sędziom MTK sankcjami w razie wszczęcia śledztw dotyczących obywateli amerykańskich. Jak podaje PAP, Fatou Bensoudzie odebrano amerykańską wizę.

Międzynarodowy Trybunał Karny to stały sąd międzynarodowy powołany do sądzenia osób fizycznych oskarżanych o popełnienie zbrodni ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości, zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko pokojowi, które miały miejsce po 1 lipca 2002 roku. USA nie ratyfikowały statutu MTK.

CZYTAJ TAKŻE: Trybunał w Hadze zbada domniemane zbrodnie wojenne Izraela. Netanjahu: to antysemityzm

Kresy.pl / AFP / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply