Jak wykazał najnowszy sondaż przeprowadzony w Szkocji przez pracownię Panelbase większość mieszkańców regionu chce jego niepodległości.

W sondażu zamówionym przez ScotGoesPop respondentom zadano pytanie: „Czy Szkocja powinna być niepodległym państwem?”. Jak podał w piątek portal gazety „The Herald” 52 proc.  zdecydowanych respondentów odpowiedziało tak. W porównaniu do poprzedniego sondażu proporcja zwolenników niepodległości Szkocji wzrosła o 2 punkty procentowe. Co ciekawe jak wynika z badania, około 20 proc. wszystkich tych, którzy w czasie referendum o niepodległości Wielkiej Brytanii w 2o14 r. zagłosowali przeciw oddzieleniu się od Wielkiej Brytanii zmieniło poglądy i obecnie popiera uniezależnienie się od brytyjskiej monarchii.

Nieco inaczej proporcje odpowiedzi wyglądają przy uwzględnieniu odpowiedzi „nie wiem”. W takim układzie za niepodległością Szkocji jest 48 proc. badanych, a 45 proc. przeciw. James Kelly z ScotGoesPop przypomina, że po raz pierwszy proporcja zwolenników wyjścia ze składu Wielkiej Brytanii sięgnęła sondażowej proporcji 52 proc. w styczniu bieżącego roku.

Referendum w sprawie niepodległości Szkocji odbyło się w 2014 r. 55,3 proc. głosujących opowiedziało się wówczas przeciw niepodległości Szkocji, przy frekwencji 84,59 proc. Po zatwierdzeniu opuszczenia Unii Europejskiej przez Zjednoczone Królestwo władze regionalne Szkocji ponowiły swoje dążenia do przeprowadzenia kolejnego plebiscytu, ale zostały one zablokowane przez brytyjskiego premiera Borisa Johnsona.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7412.32 PLN    (33.69%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Całkowicie inne są nastroje w Walii. W tej krainie niepodległościowcy są w mniejszości. W sondażu YouGov przeprowadzonym w dniach 29 maja – 1 czerwca na zlecenie Uniwersytetu w Cardiff i ITV 68 proc. zdecydowanych respondentów opowiedziało się za pozostaniem w ramach Wielkiej Brytanii. Jednak trzeba podkreślić, że proporcja zwolenników niepodległości Walii wzrosła od ostatniego sondażu o 5 punktów procentowych.

heraldscotland.com/facebook.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz