Swastyki na ponad 100 żydowskich nagrobkach w miejscowości na wschodzie Francji [+FOTO]

Ponad 100 grobów na cmentarzu żydowskim w miejscowości Westhoffen we wschodniej Francji zostało we wtorek pokrytych swastykami i antysemickimi napisami.

Miejscowe władze podały, że wszczęto śledztwo w sprawie uszkodzenia 107 grobów w Westhoffen, które leży około 25 k na zachód od Strasburga. Kilka godzin wcześniej podobne napisy znaleziono na cmentarzu żydowskim w odległej o 20 km wiosce Schaffhouse-sur-Zorn. Jak powiedział agencji AFP Maurice Dahan, przedstawiciel wspólnoty żydowskiej Dolnego Renu, większość graffiti na cmentarzu w Westhoffen to swastyki.

Miejscowy prefekt potępił te akty antysemityzmu i wyraził współczucie dla wspólnoty żydowskiej. Media przypomniały, że w ostatnich miesiącach w Alzacji wzrosła liczba antyżydowskich wystąpień. W marcu w Strasburgu zniszczono pomnik stojący w miejscu zburzonej synagogi, a w lutym swastyki namalowane sprajem pojawiły się na prawie 100 żydowskich nagrobkach w wiosce Quatzenheim. W ubiegłym roku w całej Francji liczba aktów uznawanych za antysemickie wzrosła o 74 proc.

Times of Israel zauważył, że napisy w Westhoffen i Schaffhouse-sur-Zorn pojawiły się w dniu, w którym niższa izba francuskiego parlamentu zatwierdziła projekt rezolucji, która uznaje „nienawiść wobec Izraela” za formę antysemityzmu.

Przypomnijmy, że po incydencie w Quatzenheim do tej miejscowości wybrał się prezydent Francji Emmanuel Macron, obiecując walkę z mową nienawiści, w tym poprzez zwiększenie nacisku na edukację przeciwko rasizmowi w szkołach.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: ADL: Polska najbardziej antysemickim krajem

Kresy.pl / France24 / Polskie Radio
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz