Badanie wykonane w kilkudziesięciu państwach świata wykazało, że polscy 15-latkowie są w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o poziom umiejętności. Najlepszymi wynikami w Europie mogą pochwalić się Estończycy, a na świecie – Chińczycy.

Badanie PISA (Programme for International Student Assessment) jest organizowane co trzy lata przez międzynarodowe konsorcjum nadzorowane przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz przedstawicieli krajów członkowskich. W kilkudziesięciu krajach świata, w tym we wszystkich krajach członkowskich OECD, przeprowadza się badanie poziomu i zróżnicowania umiejętności 15-latków. Sprawdza się trzy aspekty – rozumowanie matematyczne, rozumienie czytanego tekstu oraz rozumowanie w naukach przyrodniczych. Jest to największe badanie umiejętności uczniów na świecie. W ramach badania PISA w 2018 roku przetestowano ponad 660 tys. uczniów w 79 krajach i regionach świata, w tym 5653 uczniów w Polsce.

We wtorek wyniki badania na konferencji prasowej zaprezentował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Pokazują one, że polscy 15-latkowie są w europejskiej czołówce.

W badaniu z czytania ze zrozumieniem polscy uczniowie uzyskali 512 punktów. Dało to czwarte miejsce w Europie po Estonii (523 pkt.), Finlandii (520 pkt.) i Irlandii (518 pkt.). Najlepszym wynikiem na świecie w rozumieniu słowa pisanego mogą pochwalić się Chińczycy (555 okt.).

W przypadku rozumowania matematycznego średni wynik polskich 15-latków to 516 pkt, co dało trzecie miejsce w Europie. W Europie Polskę wyprzedziły Estonia (523 pkt.) i Holandia (519 pkt.). Na czele tej statystyki dla wszystkich krajów ponownie stanęły Chiny (591 pkt.). Podobnie przedstawiały się wyniki, jeśli chodzi o rozumowanie w naukach przyrodniczych. Polska, z 511 pkt. znalazła się na 3. miejscu w Europie po Estonii (530 pkt.) i Finlandii (522 pkt.). Na świecie najlepsi okazali się Chińczycy z 590 pkt.

W każdej z badanych dziedzin polscy uczniowie znaleźli się także powyżej średniej OECD.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Szwecja: dzieci imigrantów zaniżają wyniki testów kompetencji

Kresy.pl / bankier.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz