Puigdemont rezygnuje

Przebywający na wygnaniu były szef rządu Katalonii, który forsował referendum o niepodległości regionu, zrezygnował z ambicji pozostania przywódcą regionu.

Carles Puigdemont ogłosił, że rezygnuje z ubiegania się o stanowisko szefa rządu regionalnego. Jak tłumaczą przedstawiciele koalicji politycznej, której przewodzi – Junts per Catalonia , krok taki był niezbędny by sformowania nowego rządu regionu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Puigdemont był szefem rządu Katalonii w latach 2016-2017. To właśnie jego administracja zorganizowała referendum na temat secesji regionu w październiku 2017 roku, a następnie ogłosiła jego niepodległość. Reakcją władz Hiszpanii było odwołanie rządu Puigdemonta i zawieszenie autonomii Katalonii. Hiszpański wymiar sprawiedliwości wysunął zarzuty karne buntu, przekroczenia uprawnień oraz sprzeniewierzenia publicznych środków finansowych wobec Puigdemonta i jego współpracowników, w związku z czym polityk, z częścią byłych ministrów swojego rządu uciekł do Belgii.

Puigdemont początkowo próbował występować w roli rządu Katalonii na uchodźstwie, jednakże wziął udział w przedterminowych wyborach do regionalnego parlamentu i został wybrany jego deputowanym. Partie separatystyczne zdobyły w nich wystarczającą liczbę głosów by podjąć próbę powołania kolejnego rządu regionu. Puigdemont miał ambicję ponownego zajęcia stanowiska premiera jednak władze Hiszpanii zastrzegły, że nie ma możliwości legalnego wyboru osoby, która nie stawi się osobiście w parlamencie Katalonii by wygłosić expose.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Mimo to 1 marca grupa deputowanych katalońskiego parlamentu formalnie zgłosiła Puigdemonta jako kandydata na stanowisko szefa regionalnego rządu. Ten ogłosił jednak rezygnację z ubiegania się o to stanowisko. Ogłosił natomiast, że jego partia wysunie na to stanowisko Jordi Sancheza. To jeden z separatystycznych działaczy współorganizujących kampanię przed referendum niepodległościowym, który do tej pory przebywa w hiszpańskim areszcie, do którego trafił wraz z częścią ministrów rządów Puigdemonta.

euronews.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz