Jeden z największych dzienników Portugalii “Diario de Noticias” podkreślił w sobotę, że pisanie o “polskich obozach” jest błędem.

Artykuł został opublikowany pod tytułem “Nie ma polskich obozów zagłady”. Zaznaczono w nim, że pisząc o “polskich obozach” z czasów drugiej wojny światowej sugeruje się, że to Polacy byli ich twórcami. “Tak, ruiny obozów znajdują się dziś w Polsce, ale te zostały wybudowane przez nazistów podczas II wojny światowej w Polsce okupowanej przez Niemców. Każdy dziennik, radio czy telewizja, która popełni ten błąd, może spodziewać się listu lub telefonu od polskich dyplomatów sugerujących, aby pisać >>niemieckie obozy koncentracyjne w Polsce<< lub >>niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne w Polsce<<” – PAP cytuje słowa autora artykułu Leonidio Paulo Ferreiry, zastępca redaktora naczelnego “Diario de Noticias”.

“Zawsze przyznawaliśmy rację Polakom, przepraszając za błąd. Każdy, kto tak jak ja odwiedził Auschwitz, dobrze rozumie doświadczone tam cierpienie, które było udziałem polskich więźniów politycznych, polskich Żydów, a także Żydów z całej Europy. To dzieło nazistów” – pisze Ferreira przypominając, że to właśnie Polacy stanowią najliczniejszą grupę osób odznaczonych przez izraelski instytut Yad Vashem za ratowanie Żydów w czasie drugiej wojny światowej. “I to wszystko w sytuacji zagrożenia niezwykle twardym prawem nazistowskim, według którego każdemu Polakowi za ukrywanie Żyda groziła kara śmierci. Wprowadzono je tylko w tym kraju” – podkreślił portugalski publicysta.

Ferreira określa Polaków jako “wykształconych i dumnych”. Przypomina historię I Rzeczpospolitej, Jana III Sobieskiego, “który uratował Wiedeń przed inwazją turecką”, Polskie Państwo Podziemne i fakt, że w czasie drugiej wojny światowej Polacy nie podjęli kolaboracji z III Rzeszą “w przeciwieństwie do reszty okupowanej przez hitlerowców Europy [gdzie] było [to] niemal zasadą”. Napisał też o powojennej historii Polaków – “Polska była też ważna dla współczesnej Europy, rozpoczynając dzięki Solidarności i Janowi Pawłowi II koniec żelaznej kurtyny”.

Ferreira przyznaje, że jego tekst jest efektem jego obecności na konferencji zorganizowanej przez Ambasadę RP w Lizbonie, dotyczącej właśnie znacznego zwiększenia się częstotliwości użycia terminu “polskie obozy zagłady”, bądź “polskie obozy koncentracyjne” w portugalskich mediach. Według jej informacji, tylko w styczniu sformułowanie o “polskich obozach” pojawiło się w portugalskich mediach sześć razy.

Czytaj także: Sąd w Niemczech odrzucił skargę ZDF w sprawie o “polskie obozy”

interia.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply