Daniel Halemba wybrany na członka Landtagu Bawarii z ramienia Alternatywy dla Niemiec (AfD) został zatrzymany przez policję we poniedziałek rano, tak by nie zdażył wziąć udziału w pierwszym posiedzeniu nowej kadencji.

Halemba został wybrany na parlamentarzystę regionalnego w wybrach jakie odbyły się 8 października. AfD otrzymała w nich 14,6 proc. głosów Bawarczyków, zajmując drugie miejsce po Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) i regionalncyh “Wolnych Wyborcach Bawarii”. Tym samym antyimigracyjna i eurosceptyczna partia uzyskała w Landtagu 37 miejsc, co jest jej największą reprezentacją w regionie w historii.

Pierwsze posiedzenie Landtagu nowej kadencji zostało zaplanowane właśnie na 3o października. Tymczasem Halemba został jeszcze przed nim zatrzymany przez funkcjonariuszy policji, jak podało BBC. Funkcjonariusze uniknęli tym samym konieczności wnioskowania o zniesienie immunitetu podejrzanego, jaki nabyłby wraz z objęciem mandatu.

22-latek podejrzany jest o rebelię i posiadanie zabronionych prawem materiałów. W piątek policja wydała nakaz aresztowania Halemby. W poniedziałek rano odnaleziono go w pobliżu Stuttgartu w Badenii-Wirtembergii.

W zeszłym miesiącu policja w Würzburgu dokonała nalotu na do lokal korporacji studenckiej Teutonia Prag po tym, jak sąsiedzi skarżyli się, że słyszeli dobiegające z wnętrza krzyki „Sieg Heil”. Wyrażenie to, jako zawołanie narodowych socjalistów jest w Niemczech zakazane. Funkcjonariusze podali, że w lokalu Teutonia Prag skonfiskowali zakazane materiały, a interwencja „potwierdziła zarzuty” sąsiadów.

Prokuratura przekazała BBC, że Halemba został oskarżony o zmowę i zatajanie dowodów, ponieważ próbował wpłynąć na innych członków wspólnoty, aby zmienili zeznania. „Chcą mnie aresztować… na podstawie całkowicie bezprawnego nakazu” – powiedział Halemba w nagraniu wideo opublikowanym w mediach społecznościowych jeszcze przed zatrzymaniem.

Jego prawnik, Dubravko Mandić, powiedział, że zarzuty stawiane jego klientowi „są nieprawdziwe”. Katrin Ebner-Steiner, szefowa frakcji AfD w bawarskim parlamencie, potępiła, jak to określiła, śledztwo„motywowane politycznie”.

Czytaj także: Alternatywa dla Niemiec: Islam nie jest częścią naszego kraju

bbc.com/kresy.pl

 

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    Tak się dzieje jak rzadzą lewacy(ci z CDU to tacy udawani chrześcijanie,a w realu liberałowie ,lewacy).Klasyczny zamordyzm znany od czasów bolszewizmu i komunizmu lewackich totalitarnych rzadów.Zostało we krwi.U nas taka Scheuring pewnie gdyby mogła to chciałaby aresztować Konfederatów.